Србија

Старо Грацко: 22 године од убиства 14 жетелаца, шиптарски терористи и даље на слободи!

Навршава се 22 године од злочина у Старом Грацком, када су припадници ОВК у селу Старо Грацко на Косову и Метохији стрељали и масакрирали четрнаесторо Срба. Најмлађа жртва био је седамнаестогодишњи Новица Јанићијевић, саопштила је Координација српских удружења породица несталих, убијених и погинулих лица.

Координација српских удружења породица несталих, убијених и погинулих лица указује да за тај, као ни за бројне друге злочине који су над Србима организовано и систематски извршили припадници Ослободилачке војске Косова нико није одговарао.

Истиче се и да су охрабрени некажњивошћу злочина над Србима, ношени мржњом и нечовечношћу, албански злочинци и екстремисти оскрнавили и минирали локално гробље на коме су сахрањени убијени српски жетеоци, као и спомен плочу са именима жртава.

Подсећајући на овај злочин, Српска координација указује на историјски неуспех Унмика, Кфора, Еулекса и власти у Приштини да на Косову и Метохији изграде друштво у коме ће постојати елементарна владавина права и поштовање основних људских права за српски народ.

И данас, више од 22 године од установљења протектората Уједињених нација на Косову и Метохији на основу Резолуције СБ УН 1244, на овој територији влада „култура“ некажњивости за злочине почињене над Србима, одсуство поштовања елементарних људских права Срба и одсуство реалног суочавања са прошлошћу, наводи се у саопштењу.

Четрнаест жетелаца убијено је док су убирали летину. Убице нису пронађене, а међународно правосуђе на Kосову и Метохији затворило је случај.

Злочин се догодио десетак дана по доласку међународних војника. Старо Грацко је било под контролом британских војника Kфора. Британски војници су извршили истрагу и утврдили могуће починиоце међу Албанцима, али за Унмикове истражиоце починиоци су нестали без трага.

Еулекс је након што је преузео случај од Унмика, затворио истрагу због недостатка доказа, иако је у истрази код једног од осумњичених Албанаца, пронађен пиштољ једног од убијених Срба.

Родбина и чланови породица убијених Срба уздају се у Специјални суд за злочине припадника тзв. Ослободилачке војске Kосова.

У Старом Грацком од лета 1999. године и злочина чија се годишњица обележава данас, живи упола мање Срба.

Извор: РТС

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!