Република Српска

Страдање Срба у Подрињу злочин за који нико није одговарао

У Братунцу је данас обиљежено 27 година од злочина над 3.500 убијених Срба из средњег Подриња који су у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату починиле муслиманске снаге.
Обиљежавање је почело служењем парастоса код Централног спомен-крста на градском гробљу у Братунцу, након чега је услиједило полагање вијенаца и обраћање званичника.

Обиљежавању 27 година од страдања Срба на подручју средњег Подриња присуствовали су српски члан и предсједвајући Предсједништва БиХ Милорад Додик, предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић, министри рада и борачко-инвалидске заштите Душко Милуновић, саобраћаја и веза Неђо Трнинић, делегација Народне скупштине, руски амбасадор у БиХ Петар Иванцов.

Обиљежавању су присуствовали и помоћник министра за рада, запошљавање о борачко-социјална питања Србије Зоран Милошевић, представници Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука Оружаних снага БиХ, представници Борачке организације Републике Српске, Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила, Савеза логораша Српске, ветерана, те општинске делегације из регије Бирач.

Српски члан и предсједавајући Предсједништва БиХ рекао је да је скоро свака кућа средњег Подриња завијена у црно и да је то мјесто страшних злочина у којем су само жртве добиле име, али не и налогодавци, иако су њихова имена незванично свима позната.

Додик је подсјетио да за злочин над Србима у Подрињу нико није одговарао.

Премијер Српске рекао је да је у Подрињу извршен највећи ратни злочин над цивилним становништвом Републике Српске, подсјетивши да за ове злочине нико није одговарао.

– Од правде за српске жртве никада нећемо одустати – поручио је Вишковић, истакавши да никада не смијемо заборавити српска страдња у Подрињу.

Начелник општине Братунац Недељко Млађеновић рекао је да је данас договорена градња централног спомен-обиљежја на улазу у Братунац.

– Сваке године окупљамо се како бисмо одали почаст страдалима и онима који су бранили Републику Српску – рекао је Млађеновић и додао да сви морају поштовати све жртве рата.

Парастос за убијене Србе из средњег Подриња, Братунац (Фото: РТРС)

Парастос за убијене Србе из средњег Подриња, Братунац (Фото: РТРС)

У периоду од маја до децембра 1992. године у сребреничкој општини убијено је више од 400, а у братуначкој 560 Срба, већином цивила, међу којима већи број жена и дјеце и уништена су 43 српска села са више од стотину заселака, те више вјерских објеката, девастирана гробља и полупани скоро сви крстови у српским селима.

Обиљежавање 27 година од страдања Срба у Подрињу посвећено је свим српским жртвама из овог краја у Одбрамбено-отаџбинском рату, а организује се као знак сјећања на страдање Срба на Петровдан 1992. године у селима око Сребренице и Братунца, када је убијено 69 и заробљено 22 војника и цивила, од којих нико није преживио.

Фото: СРНА

Фото: СРНА

На Петровдан 1992. године муслиманске јединице из Сребренице напале су српска села Залазје, Биљачу, Сасе и Загоне убијајући све што су стигли, пљачкајући и палећи српску имовину.

Тако су наставили реализацију свог плана етничког чишћења започетог у априлу те године, према којем су уништавали све што је српско, да би потпуно затрли трагове постојања Срба на овим просторима. Осим убијања и прогона становништва и уништавања имовине, уништавали су и српска гробља и богомоље, што говори о томе какав су план имали.

Обиљежавање организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова, уз помоћ општине Братунац.

Програм обиљежавања годишњице страдања Срба у средњем Подрињу почео је синоћ у Братунцу промоцијом монографије “Битка за Сребреницу – Рат за цивилизацију”, Душана Павловића.

Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић, рекао је да су Бошњаци направили неку врсту приче која је већ укоријењена у међународној заједници да су они једни страдалници у Братунцу и Сребреници и да су им у томе значајно помогли Хашки трибунал, као и бх. правосудне институције.

РТРС

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. dodik uz ono pasce genocidno obilazi otvaranje latrina po Srbiji a indijanac bosanskoustaski ne dodje na ovaj pomen; zasto necemo opsirno objasnjavati, ni babo mu murat tu ne bi, ni babo arnaut broj 1, ni caca ante broj 2 iz krvatske, posto morade sulundar dzarati i crveno ,,vino,, iz zdravstvenih razloga piti, sto vukodlaci moraju cesto raditi da bi preziveli.
    — iso bi on po bosni nekim drugima se klanjati, koje je ko pascad izazivao ne bi li sto vise Srba na onaj svet poslali, ali ovi ne zaboravljaju pa oce pasce po svom obicaju da kamenuju.
    — jooj vi maloumni experti za geo politiku, rartnu strategiju, slavni ratni pisci, generali i ostali, tudjom mukom trgovci, koji rata ne videste, mnogo bre serete a istinu zalosnu zaobilazite, kome sluzite i sta ocete.
    — a vi sto lice jedno pa drugo okrecete, prastate i brata u krvniku gledate, razumom ne vladate; kad vam neko nesto pruza dva i tri puta vise mu vracajte, pa ce te mirni biti a popovi bezosecajni nece parastose sluziti.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!