Друштво

Штрајк у Фијату: Радници повукли кочницу

Запослени у фабрици Фијат Крајслер аутомобили Србија започели су почетком ове недеље генерални штрајк, тражећи повећање бруто зараде на 45.000 динара, као и другачију организацију у производњи, како радници не би обављали по неколико операција у производном процесу. Штрајку се прикључило око 90 одсто запослених, па компанија није радила у тренутку када овај број НИН-а одлази у штампу. Синдикати у Фијату тврде да производња неће почети док послодавац не испуни њихове захтеве који се, пре свега, односе на растерећење радника који и упркос прекорачењу норме примају тек једну плату. Суштина је, тврде у синдикату, што су укидањем једне смене и смањењем броја запослених, преостали радници постали знатно оптерећенији, јер се производни процес није смањио сразмерно смањењу радне снаге.

„Сматрамо да наш радник не заслужује да има плату од 300 евра. Чули смо да Фијат може да испуни наше захтеве ако се одрекне тек 0,5 одсто свог профита“, каже Југослав Ристић, из Савеза самосталних синдиката. Осим захтева за повећање плате и реорганизације производње, запослени у погонима Фијата траже и да им се исплати бонус за ефикасност из прошле године, као и да се радницима надокнаде трошкови превоза, у време када организованог превоза нема.
У синдикатима кажу и да послодавац крши одредбе Закона о раду, пошто није у законском року организовао преговоре са радницима који су претходних дана припремали штрајк упозорења.

Иначе, око 250 радника Фијата, запослених не у производњи него у обављању административних послова, није се прикључило својим колегама у штрајку, иако већ шест година раде са непромењеним зарадама.

П. Ђаковић

Нин.цо.рс

фото: ритамграда.рс

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!