Европа

Стратешка контрола

Француска, Италија и Грчка су били међу 38 мета шпијунских операција прислушкивања америчких обавештајних служби, пише британски Гардијан, позивајући се на документе које је обелоданио одбегли бивши оперативац америчке ЦИА Едвард Сноуден. Случајеви прислушкивања били су у француској, италијанској и грчкој амбасади у Вашингтону. Међутим, прислушкивање у грчкој од стране ЦИА и  НСА али МИ6  као и БНД била је “дубинско”.

Од шпијунаже до управљања државама

Дубинска шпијунажа према грчкој траје од 2004. године пред Олимпијскле игре и није престајала. Главни циљеви прислушкивања  биле су све грчке владе, кључни министри, најбогатији Грци, банакартске структуре, војни врх, грчке политички лидери како владајућих тако и опозиционих партија. ЦИА није само прислушкивала структуре у Грчкој. Она је, једним делом, и водила политику грчке владе и утицала на политичке процесе као и на истискивање Руске Федерације из Грчке, пре свега из енергетског сектора. ЦИА је преко својих мрежа иницирала више афера у Грчкој, отварајући преко сарадника коруптивне радње грчке владе и политичара. Истовремено, ЦИА је преко свог утицај у ММФ и Светској банци имала прецизне податке о стању грчке економије и финансија па је спремно чекала да Грчка уђе у проблеме и постане „кост у грлу“ стабилности у ЕУ и еврозони како би САД то искористиле за притиске и видно уцењивање ЕУ.

Слично је и са Италијом и Француском али и Шпанијом. На делу је обавештајни рат САД и ЦИА са ЕУ и слабљење ЕУ, стварањем “домино криза” на југу Европе. На тај начин слабе владе и државе југа Европе омогућиле су банкарским магнатима и зеленашима високе профите од глобалне кризе, и утицај су на пад влада у Грчкој, Италији и другим државама.

„Дуга рука“ ЦИА у Грчкој

ЦИА је постала политичка снага или продужена рука америчке моћи у ЕУ и Европи. Грчка је видно уздрмана умешаношћу ЦИА и НСА у структуре власти и админстрације. ЦИА у Грчкој не само да врши опструкцију, већ производи и политичке сукобе, ствара партије и делује на синдикате.

Једна од кључних теза у Грчкој да је ЦИА деловала, компромитујући политички врх и Пасока и Нове демократије а са друге стране је „у сенци“ стварала Сиризу и Алексиса Ципраса, по старим методама. Те старе методе ЦИА из времена “хладног рата” усмерене су да се делује на левичарске и анархистичке организације, као и на синдикалне организације, које постају политички фактори промена. На тај начин моћне тајне службе водиле су своје “интересне” сукобе за доминацију, правиле мреже и канале деловања и спречавале остварење економских интереса Грчке према Руској Федерацији или Кини.

Сада се активира нова доктрина која подразумева да тактички делује на исцрпљивање државе, администрације и природних ресурса и да се ставе под контролу токови енергије, националног богатства али и политчки естаблишмент.

 

Ник Арванитес

Балкан Магазин

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!