Србија

Сухој нуди Јату нове авионе

Делегација руског произвођача авиона „Сухој“ ускоро долази у Србију и нашем државном врху понудиће свој путнички авион „суперџет 100“. Идеја је да се два до четири авиона овог произвођача нађу у флоти националне авио-компаније „Јат ервејз“, сазнаје „Блиц“. Реч је о авиону који кошта између 24 и 26 милиона евра.

Како сада постаје све извесније да ће нови власници „Јата“ бити српски бизнисмени који планирају да обнове флоту са бар три авиона, поставља се питање који произвођачи би могли да уђу у игру. Упућени тврде да ће новој компанији требати мањи авиони до стотинак седишта, где се руски „сухој суперџет“ одлично уклапа.

Сухој нуди Јату нове авионеУ представљању летелице, како сазнајемо, учествоваће и руски амбасадор Александар Конузин, а догађају ће присуствовати и италијански амбасадор. То и не чуди јер је „сухој суперџет 100“ на неки начин заједнички пројекат Русије, Италије и америчког „Боинга“, уз знатно коришћење француске технологије. Мотори су француски, а електорника је као у „ербасу“.

Италија је у целој причи задужена за продају у западном делу света, а Русија у источном. Могуће је, такође, да ће српским властима бити понуђен и председнички авион, али ће ипак у првом плану бити летелица намењена „Јату“. Још није извесно да ли би компанија само изнајмила или купила „суперџет“.

У јуну 2001. године, Одсек за цивилну авијацију бироа „Сухој“ је објавио да ради на развоју новог регионалног авиона заједно с руским „Иљушином“ и америчким „Боингом“. Свака од три фирме има свој задатак – „Боинг“ руководи маркетингом и подршком клијентима, „Иљушин“ је задужен за сертификацију ваздухоплова, а „Сухој“ за производњу и пројектовање. Први „суперџет 100“ је представљен јавности септембра 2007, на церемонији одржаној у фабрици у Сибиру, а први лет који је трајао сат и пет минута обављен је 19. маја 2008.

Министар инфраструктуре Милутин Мркоњић изразио је јуче очекивање да ће нова српска авио-компанија бити основана до краја мандата ове владе.

Мркоњић је потврдио да ће 50 одсто удела у новој фирми бити понуђено привредницима, док ће другу половину обезбедити Влада Србије.

Историја „сухоја суперџет 100“
„Сухој суперџет 100“ је фамилија регионалних млазних авиона који имају између 75 и 95 седишта. „Суперџет 100“ је раније био познат као „руски регионални џет“ или „сухој РРЈ“. Име му је промењено 17. јула 2006. Први лет имао је у мају 2008. године. „Сухој“ планира да овим авионима конкурише, пре свега, летелицама „антонов Ан-148“, Е-џет серији бразилског „ембраера“ и Ц серији канадског „бомбардијеа“.

– Имамо идеју да направимо нову компанију, да одвојимо оно што не ваља, а да људима који су вишак дамо да оду у пензију – казао је Мркоњић.
Извесно је да ће у власништво ући Мирослав Мишковић, Миодраг Костић и Мирослав Богићевић. То се очекује и од Бранислава Грујића и Горана Перчевића. Идеја је да се уложи укупно 25 милиона евра, а појединачна улагања ишла би од 2,5 до 10 милиона.

Митровић одбио понуду премијера да уђе у „Јат“

Премијер Мирко Цветковић звао је и власника „Пинка“ Жељка Митровића да учествује у куповини „Јата“. Како сазнаје „Блиц“, власник „Пинка“ је одбио понуду иако је био међу првим бизнисменима којима су у Немањиној нудили удео у националној авио-компанији.

 У Влади су очигледно чврсто одлучили да пре избора удоме „Јат“, који због губитака и дугова постаје све већи терет за буџет Србије. Добро обавештен извор „Блица“ укључен у ову трансакцију тврди да продају 50 одсто компаније води премијер и да управо он преговара с потенцијалним власницима. О могућности сарадње Владе и привредника, Цветковић је прво разговарао с Мирославом Мишковићем и Миодрагом Костићем, али и са Жељком Митровићем, који је до сада једини одбио понуду.

– Митровић је рекао да финансијски не може да подржи Владину идеју. Подсетио је на проблеме из прошле године – каже наш саговорник.

Митровић има  авио-компанију „Ер Пинк“ од 2005. године. Прошле године у флоти је имао пет авиона. Последњи, који је генерацијско савршенство, платио је око 12,5 милиона евра. Са 23 запослена у 2010, фирма је остварила добит од 118 милиона динара. Годину раније профит је износио нешто више од милион динара, а 2008. године 35 милиона.

 

Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!