Аналитика

Сукоб “шкриљчара” и “шеика” због јефтине нафте

Појефтињење нафте успорава раст америчке експлоатације из шкриљаца. “Шкриљчари” поручују “шеицима” из ОПЕЦ-а да могу издржати већи пад цена нафте од њих

У САД ће се и даље повећававати продукција нафте, која расте захваљући експлоатацији из шкриљаца, али ће због пада цена нафте темпо раста бити успорен, изјавио је Ројтерсу Џесон (Јасон) Фурман, главни економски саветник председника Барака Обаме.

“И при нижим ценама нафте експлоатација нафте ће расти. Само темпо раста биће нижи него да није тога”, рекао је он.

Цене нафте пале су од јуна за око 40 посто, цена северноморске нафте типа Брент пала је у прошли петак испод 70 долара, док је у јуну износила око 115 долара за барел. Треба, ипак, имати у виду да пад цена нафте продавцима нафте бар у извесној мери компоензује раст долара у односу на евро и друге валуте.

Садијска Арабија блокирала је крајем прошлог месец настојања неких сиромашнијих чланова Организације земаља-извозника нафте (ОПЕЦ), који су тражили снижавање квота експлоатације нафте како би се тиме подржале цене нафте. Поступак Ријада поткрепио је спекулације да Арапи намеравају да ниским ценама зауставе експлотацију нафте из шкриљаца у САД. Иза тог раста стоји нова технологија, такозвани хидраулични фрекинг. Америчка продукција нафте порасла је у последњих пет година за невероватних 80 посто и достигла дневни просек од око девет милиона барела. Лавовски удео у томе имају три шкриљчане формације – Игл (Еагле) Форд и Пермиан у Тексасу и Бекен (Баккен) у Северној Дакоти.

Фурман истиче да јевтинија нафта има у целини позитиван утицај на економију САД. Пре свега, повећава диспонибилан примања становништва што подржава издатке потрошача. А та потрошња је главни агенс раста економије.

Овим поводом огласили су се и произвођачи нафте из шкриљаца из САД који тврде да могу без проблема да издрже цену нафте нижу и од 70 долара за барел и да су у томе сигурно издржљивији од расипничких влада земаља-чланица ОПЕЦ. Корист од јевтине нафте имаће, како тврде они, не само потрошачи у САД него у целом свету. Насупрот томе, проблеме ће имати берзе акција и обвезница које су се, углавном, ослањале досад на петродоларе са рачуна нафтних шеика.

 

Балкан магазин

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!