Србија

Шведски институт: Вучић од Србије направио изборну аутократију и свео нас на политички ниво Африканаца

Чувени шведски Институт В-Дем је у свом управо обављеном извештају о демократији показује да је Србија међу 10 земаља света у којима је највећи успон аутократије. Србија је заузела пето место на листи 10 земаља света која су од 2010. године забележиле највећи пад демократије и демократских вредности. На првом месту налази се Пољска, а у извештају се наводи да се су најбржи пад забележиле Србија и Бразил.

Извештај наводи да је за само десет година Србија прешла пут од изборне демкратије какву је имала 2010. године, до изборне ауторкратије 2020. године. Занимљиво је по индексу либералне демократије, Србија заузела 119. место и да се налази између Хаитија и Јордана, а по индексу демократичности избора заузела је 125. место и налази се између Анголе и Замбије.

Говорећи о начинима на које се аутократија испољава, извештај института В-Дем истиче да све савремене аутократије прате упадљив образац којим настоје да ограниче и успоставе контролу над медијима уз гушење и омаловажавање академске заједнице и цивилног друштва

Уз то, додаје се у извештају, у аутократијама су изражена непоштовања политичких противника чиме долази до поларизације захваљујући машинерији таблоида коју владе контролишу и користе за ширење дезинформација.

Шведски институт: Вучић од Србије направио изборну аутократију и свео нас на политички ниво Африканаца
фото. В-дем

Након ових корака, напада се само језгро демократије – избори и институције. Графикон приказује оне показатеље који су се прво погоршали у 10 аутократиских земаља. Вертикалне линије овде указују на слом демократије и сведоче да је аутократија отишла толико далеко да су ове земље проглашене изборном аутократијом.

Извештај наводи да је приметан готово истоветан начин на који се аутократија одвијала и да је уобичајено да су прво потписнуте медијске и академске слободе уз гушење гласа цивилног друштва. Додаје се и то да владе управљају званичним кампањама ширења дезинформација уз коришћење друштвених мрежа уз све вее непоштовање контрааргумената полтичких противника. То је један од начина који омогућава уништавање институција и сигуран корак ка успостављању ауторкарије.

Међу осам од 10 земаља које су следиле овај образац и имале најизраженији пад ка аутократији налази се Србија.

Извештај посебно истиче да интегритет избора у Србији више не постоји, и да су све лошије академске, медијске и слободе цивилног друштва допринеле повратку у ауторитарност почев од 2013. године. Од тада, како се наводи, квалитет избора и стање се погоршава и кулминира 2020. године када су опозиционе странке овоме успротивиле и бојкотовале парламентарне изборе одржане усред пандемије.

Поред гушења слободе у Србији, интересантно је да је Србија сврстана међу аутократије које уједно крше и међународне норме чак више од демократије и ту је наша земља у истом нивоу са Угандом и Индијом.

Извор: SRBIN.info

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!