Србија

Сви “преговори” које су велеиздајници из власти водили са шиптарима у Бриселу били су усмерени ка стварању незевисног Косова

Пораз Косова у Унеску је само тренутна победа Србије и не би требало удесетостручити напоре до следец́ег захтева да Косово буде примљено у Унеско, сагласни су Душан Батаковић и Јован Ћирић. Они сматрају да би за Србију било најбоље да се преговори о КиМ врате под окриље УН.

– Показало се да кад Србија држи до себе, кад не иде линијом попуштања и удварања великим силама, када оштро и бескомпромисно брани своје интересе, онда неки резултат може да се постигне. Међутим, све ово није разлог за претерано радовање. Ово је прва рунда и сигурно је да ц́е се велике силе боље организовати до следец́ег гласања – изјавио је директор Балканолошког института САНУ Душан Батаковић.

Директор Института за упоредно право Јован Ћирић такође оцењује да је Србија добила само једно полувреме.

– Тешко да је ово победа. Имамо шансу да у реваншу нешто остваримо. Ипак, број земаља које су подржале улазак Косова у Унеско је врло велики. Треба удвостручити напоре, шансе увек постоје и треба се борити – каже Ћирић.

Батаковић, који је и члан некадашњег београдског преговарачког тима, сматра да се питање односа Београда и Приштине не може ставити на страну, па решавати питање Унеска.

– То је део истог проблема и за сада не видим баш велики број опција, с обзиром да је актуелна влада у Бриселу учинила велике уступке Приштини, а Приштина није узвратила никаквим реципрочним уступком. Ово је прва победа у низу пораза и зато је важно да се укупна косовска политика промисли и да се промени стратегија. Досадашња политика, осим ове око Унеска, није дала опипљиве резултате. Наиме, Србија је до сада у Бриселском дијалогу изгубила све, а Албанци су све добили и још су награђени потписивањем ССП-а – каже Батаковић.

Саговорници емисије “Свет са Спутњиком” сматрају да ц́е притисци уочи следец́ег гласања бити много вец́и. Они су сагласни да је идеја садашње владе да се питање културне баштине премести у Брисел.

– Зато треба удесетостручити напоре не би ли ову ситуацију довели до тога да се на неком трећем месту о томе поведу преговори. Мислим да су УН најбоља адреса, ми нисмо чланица ЕУ, а разговарамо под њиховим окриљем. Ако смо чланица УН или ОЕБС-а, онда су то места где би ми требало да тражимо преговоре око културне баштине. Кад постану члан Унеска, с нашим манастирима могу да раде шта хоц́е. Кукњава нец́е значити, а њихов коначни циљ није да остане српска баштина него да је предају албанској православној цркви и да се то изузме из власништва СПЦ – каже Батаковић.

“Албанци признали да су светиње на КиМ власништво СПЦ, али…”

Он подсец́а да је са Мартијем Ахтисаријем преговарао о томе и да је албанска страна признала да је то власништво СПЦ, а да данас девет година касније, они то вец́ називају не само косовском него и албанском баштином и изврц́у историјске чињенице.

– За нас би било најбоље да се разговори о Косову И Метохији врате у УН, и то углавном зависи од САД, а чини ми се да је утицај, односно мека моц́ Америке све слабија, да није као пре десетак година. Можда то показује и ово гласање о Косову у Унеско – каже Ћирић.

Спутник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!