Европа

Таласи панике котрљају се широм Европе

Протест становништва излио се на улице градова у Британији, Молдавији, Чешкој, Немачкој, Холандији, Аустрији, Италији

Један од најважнијих тренутака модерности је паника која је почела да се јавља из разних разлога. Сви, од најсиромашнијих до најбогатијих, покушавају да протестују против статуса кво. Чак и најбогатије компаније на берзи „погибају” на показатеље 90-их, па и 80-их. Дмитриј Мудрик, посматрач агенције Приме, пише : „Цена енергетских ресурса уграђена је у скоро све сфере живота. Деценијама на јефтином руском цевоводном гасу раде челичане, машиноградња, трговина, стамбено-комунални систем и пољопривредни пластеници. Дакле, не треба очекивати да ће се несташица сировина одразити само на рачуне за комуналије.

Наравно, ово није за очекивати. У септембру је, наставља посматрач, прекинула рад највећи добављач алуминијума у ​​региону, словачка компанија Словалцо . Обуставу производње пријавили су цинкара Будел у Холандији, хемијски гигант Цхимцомплек у Румунији, произвођачи ђубрива АНВИЛ у Пољској, Иара у Норвешкој, а немачки гигант СКВ Стицксоффверке Пиестеритз затвара филијале.

Ограничење испоруке руског гаса подигло је цене до невиђених висина, европску привреду је јуришало. Блоомберг извештава : енергетска криза, због које су цене енергије већ више од 7 пута веће од типичних сезонских показатеља, довела је европску економију на ивицу рецесије.

Недавно је Немачка најавила да ће национализовати УниперСЕ и намерава да спречи колапс енергетског сектора, пошто је до зиме остало само неколико дана. Брисел је почео да говори о рационализацији снабдевања гасом. Европска комисија је предложила прерасподелу 140 милијарди долара прихода од ванредних пореза и трансфер средстава компанијама и домаћинствима. Британија је најавила пакет помоћи од 46 милијарди долара, а Шведска је рекла да ће обезбедити више од 20 милијарди долара гаранција за ликвидност својим енергетским фирмама које се боре.

Да ли је то довољно да се избегне даље заоштравање кризе? Протест становништва већ се прелива на улице градова у Британији, Молдавији, Чешкој, Немачкој, Холандији, Аустрији, Италији. Постоји опасност од нереда великих размера. Почетком септембра, 70.000 људи изашло је на улице Прага да демонстрира под слоганом „Чешка прва“. Они су протестовали због поскупљења енергената и захтевали активније деловање власти.

„Формира се критична маса људи која се плаши шта ће се десити наредне зиме. Ови људи се плаше не само раста цена енергената, већ и повећања инфлације које је почело прошле године [у Чешкој]“ , рекао је за Фореигн Полици Јан Ковар , заменик директора истраживања на Прашком институту за међународне односе .

Људи се плаше зиме која се приближава, покушавају да се заштите куповином пећи, складиштењем огрева, угља, ово је ново црно злато. Још у јулу 2022. године ступила је на снагу забрана ЕУ на увоз руских дрвених пелета који се користе у енергетској индустрији, што је реаговало „домино ефектом“ у целом ланцу снабдевања. Сада се скоро све врсте дрвећа користе за огрев. За производњу електричне енергије користи се иверица. Индустрија папира и целулозе трпи због зависности од букве. Цене дрвета расту.

Наравно, за ширење панике и приближавање рецесије покушавају да свале на Русију: „Русија је деценијама снабдевала Европску унију огромним количинама јефтиног гаса, али су те испоруке смањене и обустављене због жеље Владимира Путина да потчини Кијев и оне земље које га подржавају” , пише Форин Полиси . Председник Русије на то одлучно одговара : „Ако је нестрпљиво, ако је све тако тешко , укините санкције Северном току 2… Оптужбе на рачун Руске Федерације за енергетску кризу у Европи покушај су да се кривица пребаци са болне главе здравом . ”

Немачка страна наставља да узбуркава ситуацију. Северни ток 2 никада неће испоручивати гас из Русије у Немачку. „Губитак поверења је толико фундаменталан да више никада неће доћи до ситуације у којој немачка савезна влада може да се ослони на енергију из Русије “, каже премијер Доње Саске Штефан Вајл.

Истовремено, Европска унија наставља да баца новац за подршку посрнулим компанијама. Делимична мобилизација у Русији и референдуми у четири бивша украјинска региона ће такође „сигурно утицати на цене гаса у Европи “, рекао је Том Марзек-Мансер, шеф аналитике гаса у лондонском ИЦИС-у.

Цена барела нафте је порасла. Барел Вест Текас Интермедиате је порастао на 87 долара, што је повећање од 3,2%. Растуће цене подржавају забринутост због поремећаја у снабдевању нафтом. Растући економски губици бацили су многе компаније на колена финансијски. Ситуација достиже критичну тачку.

Бен Кејхил, виши сарадник у Центру за стратешке и међународне студије, каже: „Ако цене остану високе и ове зиме буду стварне несташице на тржишту, онда ће се политички стрес повећати. Може доћи до ситуације у којој ће грађани бити заиста незадовољни и кривити своје владе за то. Можда ће у овом случају владе почети да показују независност и да воде рачуна о сопственим интересима. У сваком случају, биће тешко одржати солидарност у редовима ЕУ . Представници великих европских предузећа, укључујући машиноградњу, аутомобилску индустрију и хемијску индустрију, почињу постепено да селе своју производњу у Сједињене Државе.

Истовремено, Европа сиромаши различитим темпом: неке земље могу да надокнаде своје енергетске потребе постојећим капацитетима, друге не, а та неједнакост повећава шансе за распад Европске уније. Брисел и даље гаји наду да ће ЕУ у некој будућности наћи алтернативне добављаче, а Русија изгубити велико извозно тржиште, а онда ће се, кажу, однос снага између Запада и Русије променити у корист Запада.

Европски званичници се такође надају да Москва неће имати довољно физичке инфраструктуре да преусмери снабдевање у Кину, чак и ако тамо постоји довољна потражња. Међутим, како каже енергетски експерт Антоине Халф из Центра за глобалну енергетску политику на Универзитету Колумбија (САД): „… наредних неколико месеци биће веома непредвидиво, делом зато што ситуација нема преседан“ . Ово се заиста никада у историји није догодило.

Будућност је непозната, али се смена годишњих доба не може поништити позивима на „светско јединство“ и на одбрану Украјине од Русије. А улични немири настављају да тресу Европу. Време је да Европска унија размишља о сопственом интегритету, а не о интегритету Украјине.

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Извор
Агнија Кренгел/ФСК.РУ

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!