Србија

Трбухом за крухом: Kо год може – одлази одавде!

У сремским општинама многи су у недостатку перспективе одлучили да срећу окушају бар привремено у некој од земаља Европске уније. Најкритичнија ситуација је у општини Шид, где је долазак инвеститора и отварање нових радних места и даље у сфери прижељкивања и обећања надлежних, а многи су у недостатку перспективе одлучили да срећу окушају бар привремено у некој од земаља ЕУ. Нешто је боље како се од границе са Хрватком иде ка Београду, тако да у Срему постоје и општине у којима не ради само онај ко неће. Или онај ко планира да оде преко границе.

Међу њима је и мноштво оних који су отишли у Словачку, где раде у фабрикама телевизора и аутомобилских делова. Kако наводе они који су отишли, иако су у почетку, преко разних агенција, радили три месеца, да би се после вратили на три месеца, па опет наново, сада постоји и могућност да се, са послодавцем, потпише и уговор на две године рада.

Славица Пављук, до јуче незапослена Митровчанка, каже:

–Овде сам конкурисала у неколико румских фабрика, али ме ни у једну нису примили. Kажу, због година. Ипак, изгледа да моје године не сметају Словацима. Радим у фабрици која склапа делове за телевизор и имам плату од скоро 900 евра. Потписала сам и уговор на две године.

Ни Дарко Гаврановић из Шида није се много двоумио када је реч о одласку у иностранство. Његови родитељи, отац Горан и мајка Слађана, кажу да су подржали сина у овој одлуци.

– После завршетка трогодишње средње школе, није нашао посао у струци. Радио је у ауто-перионици, био конобар, плата мала, или је није добио, а није био ни пријављен. Зато, када је решио да покуша у иностранству, ми смо га подржали – наводе његови родитељи.

Да Вас подсетимо: Вучић ломи кичму Српској Православној Цркви
Kазују да је њихов син отишао преко једне агенције на три месеца, те да је уз пасош било потребно само лекарско уверење. У фабрици аутомобилских делова су имали неколико дана обуке и почели да раде. Према причи родитеља, ни тамо није лако јер се ради дневно и по 10-11 сати, а плаћа се 2,2 евра по сату. Смештај и превоз до посла је обезбеђен, а само једна недеља је слободна. Kо се истакне у раду, кажу, може да заради и више. Они додају да ће се Никола вратити кући након три месеца, а после тога планира поново да оде, а ако буде задовољио послодавца, постоји могућност и потписивања уговора на годину дана.

– И ја сам првобитно планирао да кренем са сином у потрази за послом, али сам онда нашао посао код једног приватника. Радио сам, међутим, ту само месец дана и опет сам без посла. Размишљам да када син дође, после одемо заједно – наводи Горан, некадашњи радник пропале индустрије меса “Срем” и додаје да је у кући тренутно запослена само супруга.

Пут Словачке одлази много младих, међу њима и две девојке и један младић из оближњег Бикић Дола. Незванично се може чути да се у овом фрушкогорском селу више од 20 младих особа спрема да потражи посао у Словачкој.

У филијали Националне службе запошљавања наводе да су чули да има одлазака на привремени рад у земље ЕУ. Међутим, они немају евиденцију колико је особа досад на овај начин нашло посао.

Милан Миливојевић
Извор: митровица.инфо

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!