Економија

Трговци и држава деру народ

Иако су грађани Србије с нестрпљењем ишчекивали долазак моћних трговинских ланаца и текстилних компанија, брзо су се разочарали. Док су раније с одушевљењем у време распродаја хрлили у Беч или Солун да би купили фирмиране јакне и панталоне, брзо су схватили да су снижења у отаџбини шарена лажа. Иста продавница, исти производ, само различита земља и потпуно другачија цена, а скоро по правилу, у Србији увек виша.

То није случај само са фирмираном гардеробом, него и с храном. Изгледа да највише закидају на храни за бебе јер родитељима никад им није скупо да нешто плате за своје малишане.

Тако теглица хране за бебе у Србији кошта 1,85 евра, а у Немачкој тај исти производ кошта 75 центи. Сокићи за бебе у тој земљи коштају 75 центи, а у отаџбини су дупло скупљи.

Према проценама, трговачке марже крећу се од 40 па све до 140 процената, нема конкуренције, па свако захвата свој део онако како хоће.

– Снажан увознички лоби, огромне марже и држава која ништа не чини, то су три главна разлога зашто су цене код нас, у истом ланцу продавница, више него у богатијим земљама. Трговци су се овде само уклопили, виде да колику год цену ставе, све им пролази – сматра Горан Паповић, председник Националне организације потрошача Србије.

– Просечна зарада у Србији је око 420 евра, док је у Немачкој четири-пет пута виша, значи, око 2.000 евра. Па где је онда ту логика?! – пита Паповић.
Потрошачка удружења су разједињена, па уз државну подршку алавим трговцима испаштају потрошачи.

– Тачно је да су организације за заштиту потрошача несложне, тако да осиромашени грађани трпе јер се све пребија преко њиховог џепа – прича Петар Богосављевић из Покрета за заштиту потрошача Србије.

                свињетина  пилетина  говедина 
Немачка     2,79             2,59               10,00
Србија        2,80             2,50                 8,00
(цене су у еврима за паковање од 0,5 кг)

Посебна прича је куповина животних намирница у Србији. Познато је да у матици цела плата одлази на храну. Чоколада од 100 грама у Немачкој кошта 69 центи, док се мање познати брендови краљице слаткиша могу купити и за 49 центи. У Србији чоколада коштају од 90 центи па навише.

Немци своју потрошачку корпу не могу да замисле без сира, млека, путера и других млечних производа.

Према истраживању Статиста.де (немачки портал) потрошња млечних производа износи 400 килограма по глави становника, воћа 98,8 килограма, поврће и салате 93,8 кг, меса 85,2 кг, хлеба 80,8 кг, док је употреба рибе свега 14,2 кг, као и уља и масти 19,4 килограма.

За млеко, млечне производе и јаја просечна породица у Србији издваја 28 евра месечно, док за хлеб и житарице троши евро мање. У отаџбини за куповину поврћа издваја се 20 евра, воћа 11 евра, док се за слаткише, мед, кондиторске производе потроши 9,2 евра, а на кафу, чај и какао 7,2 евра, нешто мање иде на рибу и прерађевине од рибе, свега пет евра месечно…

Папрена козметика

Стране робне текстилне марке и те како профитирају на српским потрошачима. Примера ради, грађанин Србије за панталоне у једном брендираном трговинском ланцу треба да издвоји 47 евра, а Немац за исте такве панталоне плаћа чак седам евра мање. Иста је ситуација и када је реч о козметици. У Немачкој гел за туширање од пола литра може да се купи за пола евра, док је на српском тржишту исти производи три до четири пута скупљи.

Н. С. Прерадовић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!