Македонија

У Македонији потпуно безвлашће — пукао и локал!

Скопље – Македонија, која је данас остала и без локалних власти, функционисаће на два колосека. С једне стране ће то чинити парламентарна већина, колико год то било нелегално, с друге ВМРО-ДПМНЕ, који ће тежиште акције пребацити на правни терен.

Потпуно безвлашће у Македонији!

Политичка криза у држави која је пет месеци после парламентарних избора и даље без нове владе, а са председником Собрања о чијој ће легалности одлучивати Уставни суд, додатно је продубљена чињеницом да је од понедељка остала и без локалне власти.

Компликовану ситуацију додатно су замрсиле и најновије медијске спекулације које би се пре могле назвати спиновањем. Тако је портал „24 ТВ“ пренео да је лидер СДСМ-а Зоран Заев, који је дошао до посланичке већине приставши на „тиранску платформу“ албанских партија, наводно послао гаранције председнику државе Ђорђу Иванову да ће се нова влада залагати за јединствену Македонију и да ће му колико сутра Иванов одговорити.

Портал „Фри прес“, приде прецизира да је Иванов већ одлучио да мандат додели Заеву у предвиђеном року, па ће нова влада највероватније бити формирана 1. јуна. С друге стране, из кабинета Иванова су те тврдње за „Дневник“ демантовали, речено је Спутњику у том листу.

Потпуно замешатељство у дану када је Македонија остала без локалне самоуправе. А то конкретно значи да у Скопљу и осталим градовима, грађани неће моћи да рачунају на услуге које добијају од локалне самоуправе, попут збрињавања деце у вртићима, јавног превоза, реализације инфраструктурних пројеката, исплате зарада у локалним институцијама…

Да ли ће им помоћи то што је оспоравани председник скупштине Таљат Џафери одржао консултације са представницима парламентарних странака, са изузетком ВМРО-ДПМНЕ, са којима је договорио да локални избори буду одржани у првој половини октобра? До тада би мандат требало да буде продужен постојећој локалној власти. Да би то добило правну снагу, председник Собрања, чија легалност се оспорава, треба да распише локалне изборе, а Собрање да измени закон тако што ће продужити мандат представницима локални власти.

Према слову закона, локални избори требало је да буду одржани у првој половини маја, али није било председника скупштине да их распише. Избор Џаферија је, у међувремену, најјача македонска партија у парламенту ВМРО-ДПМНЕ оценила као неуставан, незаконит и супротан пословнику о раду Собрања. О томе ће одлучивати Уставни суд.

Коментаришући најновију политичку компликацију у комшилуку, политички аналитичар из Скопља Бранко Ђорђевски за Спутњик каже да ће се, како ствари сада стоје, у Македонији ићи на два колосека. „Очекујем да ће Собрање радити са новом парламентарном већином, а с друге стране, ВМРО ће бојкотовати рад Собрања. Сада је питање шта ће решити председник државе Ђорђе Иванов у односу на давање мандата за састав владе лидеру СДСМ-а Зорану Заеву. До петка истиче тај рок у коме он мора да се изјасни“, подсећа Ђорђевски.

Он процењује да Иванов неће дати мандат Заеву који је, по оцени председника државе, пристајањем на „тиранску платформу“ албанских партија кренуо у неуставну федерализацију државе. Ако Иванов то учини, дошао би, напомиње Ђорђевски, у конфликт и са својом партијом, која га је предложила за председника државе.

Парламентарна већина је већ раније најавила да ће у случају да Иванов у законском року не да мандат за састав владе Заеву, она бити формирана у Собрању, иако то није предвиђено македонским законима и Уставом.

„Али кад се већ десио избор самог председника Собрања на такав начин, неће бити никакво изненађење да се тако конституише и влада и да функционише као да је све било законски“, истиче Ђорђевски.

Очигледно је да ће захваљујући парламентарној већини бити сазвана седница Собрања, утврђен датум локалних избора, продужен мандат локалних градоначелника, јер је то сада, каже он, најургентнија ствар. С друге стране, ВМРО је са данашњим неприсуствовањем парламентарној координацији послао јасну поруку да они не признају легитимитет Таљата Џаферија и да сигурно неће учествовати у раду Собрања.

А шта могу донети локални избори у октобру, поготово лидеру СДСМ-а Заеву? Према писању македонских медија, с обзиром на начин на који је формирао парламентарну већину с албанским партијама, он с разлогом страхује од резултата.

Ђоређевски каже да је Заев сада у ситуацији да не сме да покаже ни страх ни превелику храброст.

„Сигурно му не одговарају избори пре лета, у јуну или јулу. Он рачуна да се мора етаблирати, да преузме све полуге власти у држави. С друге стране, не сме много ни да пролонгира одржавање локалних избора зато што ће испасти да се плаши“, истиче скопски аналитичар. Зато је, додаје он, и опредељен октобар као неки средњи оптимални рок у коме ће се задовољити и питање брзог избора локалне власти, а тај период је довољан да се Заев етаблира у свим државним институцијама које су важне за спровођење локалних избора.

На питање да ли ће одлука о расписивању локалних избора ипак довести до смањења тензија, Ђорђевски каже да у сваком случају хоће јер ће се сада сви оријентисати према том датуму.

„Јер, иако се ВМРО супротставља избору Џаферија, ипак су они ослободили тај кабинет у који је он ушао. Фактички су препустили власт Џаферију у Собрању, поручујући да не желе и физички да онемогућавају његово функционисање“, истиче скопски аналитичар.

Сада се, каже он, битка води на правном терену. Ђорђевски је напоменуо да грађанска иницијатива „За заједничку Македонију“, организатор свакодневних протеста широм Македоније, треба да одлучи како ће убудуће деловати. За почетак су одлучили да и они Уставном суду у уторак поднесу иницијативу за оцену уставности избора Џаферија за председника Собрања.

Мира Канкараш Тркуља, Спутник.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!