Србија

Удружења жртава Другог светског рата траже да се покрену преговори са Немачком о наплати ратне одштете

Више удружења жртава рата, организација пензионера и грађана, предвођених Удружењем жртава Другог светског рата, затражило је од председника државе, премијера и председника посланичких група у парламенту да се покрену преговори са Немачком о наплати ратне штете из Другог светског рата, јер, кажу, та штета никада није наплаћена.

Жртве Другог светског рата траже и да се донесе закон којим би се обештетиле жртве и њихови потомци.

Више од 200.000 грађана Србије до данас није успело да наплати одштету после Другог светског рата, било у своје или у име својих предака. Ненаплаћена штета од Немачке, и то само на основу принудног рада, процењена је на око 290 милијарди долара.

Право на наплату ратне штете, која иначе не застарева, имају ратни војни заробљеници и заробљеници концентрационих логора, робовски и принудни радници, потомци смртно страдалих лица у знак одмазде и преминулих у логорима, као и они чију је имовину уништио или однео окупатор.

Предлог закона о обештећењу поднет је још 2004. и у то време је било обећања из Бундестага да би могло доћи до исплате, али не директно на име одштете, већ преко неких програма помоћи. До реализације, међутим, никада није дошло.

РТС, Вечерње новости

Један коментар

  1. Ovo bi trebalo da važi i za Mađarsku i Bugarsku za II svetski rat, a za hrvatsku, Sloveniju i BiH za I svetski rat. Naime, Srbija je zbog ulaska u zajedničku državu odustala od traženja ratne štete od BiH, hrvatske i Slovenije. Pošto su oni iz te države izašli, ne znam zašto im ne bi bila naplaćena ratna odšteta za nezapamćene zločine.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!