ЕвроАзија

Украјина ни не зна шта је чека

Кијев — Власти Украјине суочиће се са најжешћим условима у сарадњи са ММФ одмах после председничких избора у тој земљи 25. маја, тврди амерички економиста Орел Браун.

Међународни монетарни фонд (ММФ) је већ у начелу договорио услове за одобравање кредита Украјини у вредности од 14 до 18 милијарди долара, у оквиру стабилизационог програма познатог као стенд бај аранжман.

Украјински министар финансија, Александар Шлапак, рекоа је јуче у Кијеву да су преговори са ММФ-ом у току и да сви детаљи будућег аранжмана још нису договорени. Према наводима агенције УНИАН, ММФ би могао да дозначи прву траншу зајма од три милијарде долара “чим се две стране договоре о свим детаљима спорзума”. Половина тих средстава би ишла у националну банку Украјине за јачање девизних резерви, а остатак као подршка буџету. 

Агенције су раније пренеле да би прву траншу кредита Украјини ММФ могао да дозначи најраније у мају. 

ЕУ је прошле недеље обећала да ће увећати раније најављену финансијску помоћ Кијеву са 610 милиона на милијарду евра, а прву траншу од сто милиона евра би доделила у јуну. Браун истиче да су власти у Кијеву већ оквирно договориле међународне кредите, током наредне две године, у вредности од приближно 27 милијарди долара. 

Влада у Кијеву већ је пристала да у оквиру реализације програма сарадње са ММФ, почев од 1. маја, подигне цене гаса за 50 одсто, као и да радикално реформише финансијски систем, цео енергетски сектор и начин вођења буџетске политике, преноси из Вашингтона агенција РИА Новости. 

Бивши председник Украјине, Виктор Јанукович, који је 22. фебруара побегао из земље, плашећи се за своју безбедност, након што су нерегуларне оружане формације практично насилно заузеле све владине институције, одбијао је прошле године у више наврата да закључи споразум о зајаму са ММФ, због захтева Фонда да се драстично подигну цене гаса, смање плате и пензије и отпусти велики број људи у јавни и другим службама у циљу штедње. 

“ММФ и САД су схватили да, иако је њихов коначни циљ суштинска промена економског система Украјине после реализације наведеног кредитног аранжмана, тренутно треба исказати и одређени политички такт и стрпљење”, каже Браун, уз напомену да је такав став последица изузетно тешке економско-политичке ситуације са којом се сада суочава влада у Кијеву. 

Браун је похвалио привремену украјинску владу и њеног премијера Арсенија Јацењука због одлуке да брзо и драстично увећа цену гаса за домаће потрошаче и спроведе све друге болне резове у банкроту склоној привреди некада најразвијеније републике бившег Совјетског савеза. 

Украјина би, уколико брзо и доследно спроведе све реформе по моделу ММФ, могла по економској трансформацији да престигне суседну Русију, верује Браун. 

Јацењук је, иначе, овог месеца више пута изјављивао да Украјини прети “неминовни и брзи банкрот”, уколико ММФ одмах не одобри спасоносне кредитне линије. 

САД су да би спасиле нову и снажно прозападно усмерену владу од брзог банкрота државне касе одобриле милијарду долара зајма, а Русија је истовремено одбила да продужи раније закључени кредитни аражман са Кијевом у вредности од 15 милијарди долара, јер не признаје легитимитет нове власти.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!