Економија

Упропашћујемо сами себе: Србија се дави у увозном млеку

За неколико месеци ове године у земљу ушло чак 12.500 тона млека и млечних производа, колико није за целу 2015.

Србија је од почетка године увезла млека више него за целу прошлу годину, а уколико 30. јуна Влада Србије укине и прелевмане на увоз млека и млечних производа из ЕУ, српски млекари ће престати да постоје, указују стручњаци из овог сектора.

Према подацима портала Агропрес, које потврдило и Министарство пољопривреде, Србија је од почетка године потрошила чак 17,5 милиона евра на 12.500 тона увозног млека и млечних производа, колико није за целу 2015. И то поред званичних ограничења увоза које је прошле године донело Министарство пољопривреде. Како објашњава Сања Бугарски, председница Централне асоцијације произвођача млека, откупљивачима је јефтиније да млеко увезу из ЕУ него да га купе од домаћих сточара.

Репресија

– Србија би могла постати једина земља у развијеном свету која нема развијену производњу млека и меса. Уколико се укину прелевмани, ми више нећемо постојати. Не постоји аграрна политика, аграрни буџет и помоћ за производњу. Држава је ту само да врши репресију – истиче Бугарски.

С њом се слаже и агроекономиста Миладин Шеварлић, који објашњава да је компанијама откупљивачима значајан само профит и да су субвенције у ЕУ четири до осам пута више него у Србији.

– Држава би требало да подигне прелевмане до нивоа конкурентности наших произвођача, али чисто сумњам да ће се уопште продужити. Увоз ће се још више повећати, и то ће још више уништити наше сточаре – објашњава Шеварлић.

Лабораторија

Посебан проблем је то што Национална референтна лабораторија више од деценије не ради, па квалитет млека процењују сами откупљивачи, који и одређују цену.

Како објашњава Горан Ђаковић, председник НВО Агропрес, домаће млеко оцењују као неквалитетно, а питање је како се контролише увозно млеко, које можда садржи генетски модификоване организме.
– Када млекара откаже откуп млека због наводног лошег квалитета, сељак нема где да уради независну анализу. Кадија те тужи, кадија ти суди – указује Ђаковић.

Министарство
КО КОНТРОЛИШЕ УВОЗНО МЛЕКО

Министарство пољопривреде није одговорило на питање да ли ће бити укинути прелевмани.

Они су навели да уместо Националне референтне лабораторије контролу спроводи Управа за ветерину приликом одобравања увоза.

Они су истакли да је лабораторија за испитивање млека технички спремна за рад и да је у току решавање питања запошљавања стручног кадра.

Аутор: Дарија Солдат, Курир

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!