Србија

Уставни суд још ћути о умањеним пензијама

Удружење синдиката пензионера Србије поднеће кривичну пријаву против судија Уставног суда Србије, јер ни после пет година нису узели у разматрање иницијативу за оцену уставности Закона о привременом умањењу пензија који је био на снази октобра од 2014. до 2018. године.

Удружење је Уставном суду почетком фебруара ове године по трећи пут упутило допис у коме тражи да им се јасно каже да ли је ово привремено умањење било по закону или не, како би пензионери знали да ли има основа да траже враћање новца до пуног износа пензија. Крајњи рок да се Уставни суд о томе изјаснио истекао је јуче 15. априла.

– Пошто ни до јуче нису нашли за сходно да нам било шта одговоре, решили смо да до краја овог месеца поднесемо кривичне пријаве против свих оних који су морали у да се огласе из овог суда – каже Миша Радовић, председник удружења.

Ову иницијативу, подсетио је он, прихватио је и 31 посланик Народне скупштине чиме је Уставни суд додатно био у обавези да о њој расправља.

Пре три године ово удружење је по други пут слало Уставном суду исту иницијативу и остали су без одговора као и сада, чиме су јасно рекли да не желе да се овом баве.

– Откако смо крајем фебруара поднели трећу иницијативу контактирао сам у више наврата Уставни суд, али су ми сваки пут одговорили да је предмет у раду и предложили да се обратим секретару суда како би добио одговор шта пензионери могу да очекују – каже Радовић.

– УСПС јесте каменчић у њиховој ципели и наставиће да „их жуља” све док не схвате да морају да обрате пажњу на пензионере. Пензије су имовина пензионера које се нећемо одрећи и зато по ко зна који пут указујемо на неуставност и незаконитост Закона о привременом уређивању начина исплате пензија због ког је сваки пензионер с пензијом већом од 25.000 динара претрпео материјалну штету у висини од 2.000 до 7.000 евра без камате – наводи он.

Радовић се не слаже с већином која сматра да пензионери који примају мање од 25.000 динара нису оштећени. Јесу, јер су трошкови живота последњих година повећани и до 30 одсто, а пензије им током четири године нису усклађиване са Законом о ПИО.

– Право својине у свакој држави мора бити заштићено не само формално него и фактички. То право је неприкосновено и нико њиме не може располагати осим власника. Ако то учини, мора бити исплаћена правична накнада по закону – каже Радовић.

Он се жали и на незаконитост рада Фонда ПИО тврдећи да су надлежни свесно избегли да пензионерима, по службеној дужности и како то закон прописује, издају решење о умањењу пензија, лишавајући их на тај начин права на жалбу. Односно права на делотворан правни лек који је Уставом загарантован.

Проверавајући ове наводе, у Фонду ПИО, кажу, да су ова решења добили сви они који су их тражили.

Аутор: Ј. Петровић Стојановић, Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Власт је народу потребан да га замајава, а народ је потребан властима да је изгласава. Народ је у заносу када му се обрати власт, а власт има бар коме да покаже (не)успехе, док влада. Када власт изгуби пиедестал онда са народом се разиђу мирно без екцеса и без милионског аудиторијума, као митинга ΛV 19. априла 2019.

    ♣ Наши политичари увек причају исту причу народу. Да, али празну!
    ♣ Власти су укинули лекарима примање мито. Сада га озаконише у поклон.
    ♣ Политичари све више личе на пијанца, који свако јутро прича о штетности алкохола, а ни једно вече не дочека трезан.
    ♣ Он мисли да његово време тек долази. Бојим се да га не прегази!
    ♣ Почело је завођење реда у друштву. Казаном и кутлачом.
    ♣ Добио је факултетску диплому по повољној цени, а не гратис, нити знањем!
    ♣ У парламенту читају као Екрем, резонују као Шојић и нама влада тандем Екрем – Шојић.
    ♣ Благо јежу, бар га нико не може јахати.
    ♣ Не мора ΛV да се плаши окупљања народа, све док га он организује.
    ♣ Србија улази у ЕЗ тридесетак година, а за десет пута краћим роком је ушла у Евроазијску унију.
    ♣ Тешко је остати нормалан. Глад завладавину је чудо.
    ♣ Између кухиње Путина и Меркелове, ΛV је одабрао обе.
    ♣ Сви раде. Власт је “открила” мрак, а народ га обелоданио.
    ♣ Министри када погледају правац аутопутева, виде много својих кривина.
    ♣ Челник прича сам са собом. Мишљења народа су подељена.
    ♣ Који боље пролазе? Они који отворе Пандорину или они који отварају гласачке кутије.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!