Здравље

“Волујско уво” чува здравље

Заиста је невероватно да се биљка са предивним плавим упечатљивим цветом звездастог изгледа зове волујско уво или волујски језик… Али са боражином (Borago officinalis) како је још у народу зову, то је случај јер облик листова подсећа на уво или језик говечета, а због мириса је зову и краставац.

Ова једногодишња зељаста биљка самоникло расте у свим поднебљима, а узгаја се и у баштама. Цвета од маја до октобра и лековита је у целости. Бере се у периоду цветања, суши у хладу на проветреном месту. Као изузетно делотворну на целокупно здравље, у Европу су је донели Арапи још у средњем веку.

Због велике количине гама-линоленске киселине, успешно лечи све упале, као и аутоимуне и болести крвних судова, успоставља хормонску равнотежу и ниво глукозе у крви. Помаже код реуматизма, јача срце, побољшава апсорпцију гвожђа, спречава вртоглавице. Јак је антиоксиданс, подстиче знојење, снижава температуру и лечи широк спектар уринарних проблема.

Као чај је делотворна за испирање усне дупље, код проблема са деснима и зубима. Спречава оштећење вида и настанак ноћног слепила, а чај се препоручује и за испирање сувих очију.

Осим тога, подиже енергију и имунитет, позитивно утиче на концентрацију. Отклања апатију, депресију, тугу и меланхолију, као и несаницу јер делује као благи седатив. Фитотерапеути ову биљку препоручују и код проблема са метаболизмом, менструацијом, менопаузом, плућним тегобама.

Жене са полицистичним јајницима требало би да је конзумирају са сладићем (1:1, јер та мешавина смањује производњу тестостерона, а повећава ниво прогестерона, па тако подстиче овулацију и плодност.

Препоручује се и као додатак исхрани током опоравка од болести. Чисти организам од токсина, а као зачин корисна је у дијетама које садрже ниске концентрације соли. Цветови су слатког укуса, наликују краставцу, па су погодни за украшавање десерта.

УЉЕ ЗА ЛЕПОТУ

Уље боражине благотворно делује на кожу, може да се пије или користи за спољну употребу. Отклања црвенило и упале, дубински чисти кожу и подстиче раст нових ћелија. Помаже и код проблема узрокованих хормоналним поремећајем, јер успоставља баланс.

За оралну употребу се узима 0,5 до 3 грама уља дневно, односно једна кашичица три пута дневно, током јела. Код реуматоидног артритиса дневна доза је 7,2 грама уља (садржи 1,4 г гама-линоленске киселине).

Ова врста уља није подложна кварењу као друга, само би требало да се чува на тамном и хладном месту. Приликом куповине водите рачуна о томе да буде квалитетно и хладно цеђено. Не препоручује се особама које имају епилепсију или згрушавање крви.

АРОМАТИЧНА ЕСЕНЦИЈА

Есенција која се добија од цвета волујског ува има ароматичан мирис, а пре свега је намењена особама које осећају притисак и тежину у грудима, око срца. Ослобађа од притиска, јача вољу и поправља расположење. Стручњаци за цветне есенције је користе за кардиоваскуларне тегобе.

Обично се узима орално, четири капи се сипају на језик четири пута дневно, а терапија траје до месец дана. Есенција може да се узима и у виду спреја, креме или се сипа у воду за купање. У зависности од проблема, начин терапије одређују стручњаци коији се баве флоритерапијом.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!