Србија

Вучић са ЕУ, НАТО и Сорошевим плаћеницима припрема комадање Србије

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да су пред Србијом две опције када је питању решење косовског проблема, али да је реалнији предлог опстанка замрзнутог конфликта.

“Највећи број учесника унутрашњег дијалога о Косову залагао се за очување statusa quo и очување замрзнутог конфликта и да чекамо неке боље прилике”, рекао је Вучић на округлом столу у оквиру унутрашњег дијалога о Косову.

Прочитајте још: Тачијев план за брисање енклава

Он је казао да је сам противник таквог решења и да протоком времена Србија неће добити ништа, већ ће у бољој позицији бити друга страна. Вучић је рекао да ће разговори Београда и Приштине бити настављени, али да се не зна како и у ком форматуи.

“Када испуните све што је потписано бићемо спремни да разговоре наставимо”, поручио је Вучић.

Он је рекао да је циљ албанске стране да по сваку цену освоји север КиМ и оствари пут суверенитет.

Вучић је говорећи о хапшењу директора Канцеларије за Косово и Метохију Марка Ђурића и упада снага косовске полиције на север Косова, рекао да је Приштина је то радила да прикрије протеривање гулениста (особа повезаних са организацијом Фетулаха Гулена из Турске), а “то је била и штих проба заузимања севера”.

ВУЧИЋ: ПО ПИТАЊУ КОСОВА, СРБИЈА ЈЕ ИЗМЕЂУ ЧЕКИЋА И НАКОВЊА

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да се Србија по питању Косова налази између чекића и наковња и да ће будућност целе земље зависити од тога шта ће држава да уради у наредних шест месеци до две године.

“Ми смо између чекића и наковња и шта год да урадимо, кајаћемо се. Будућност целе Србије зависиће од тога шта ћемо да урадимо у наредних пола године, годину или две. Надам се да западни део међународне заједнице разуме да не могу Срби да се сагласе у свему са онима који су одмах признали Косово. Срби траже да буду поштовани и да не буду понижени”, рекао је Вучић на округлом столу у Палати Србија, у оквиру унутрашњег дијалога о Косову.

Вучић је додао да нема проблем са тим ако неко мисли да постоји неко други који у Србији може да спроведе другачију политику и ако мисли да је то лако да се спроведе.

Вучић са ЕУ, НАТО и Сорошевим плаћеницима припрема комадање Србије

Говорећи о недавној интервенцији косовске полиције у Косовској Митровици и привођењу директора Канцеларије за Косово и Метохију Марка Ђурића, Вучић је рекао да је ту било речи о бруталном насиљу, које је било очигледно планирано, али да се српска страна уздржала од насиља, јер није желела сукоб, иако “не мора да говори” о томе колико на северу Косова има оружја и људи који би били спремни да га употребе.

“Нисмо ниједног момента померили војску или полицију… А шта ћу ја да користим као аргумент да некога избавим из затвора, то је моја ствар”, рекао је он.

Говорећи о економском положају српског народа на Косову, Вучић је рекао да ;Србија за Косово и Метохију, на различите начине, годишње издваја између 520 и 530 милиона евра и да је зато развој приватног сектора на Косову од кључног значаја за економски опстанак Срба у покрајини.

Он је рекао да ако се погледају српске средине јужно од Ибра, Србија издваја око 30 пута више новца од власти у Приштини и ЕУ заједно.

“У појединим јавним предузећима плаћамо плате за хиљаде људи који нису на Косову. Нисмо у стању да прочистимо те спискове јер сваки пут имате револуцију, већу или мању, подржану од свих овде у Србији. И зато некада морамо да подилазимо делу јавности чак и када они нису у праву”, рекао је Вучић.

Коментаришући ток унутрашњег дијалога, председник је рекао да није превелики оптимиста да ће он изродити консензус, јер му се чини да постоје најмање две супростављене јавности које не слушају једна другу.

ВУЧИЋ: КЉУЧ ЈЕ БУДУЋНОСТ СРБИЈЕ, А НЕ КОЛИКО ВОЛИМО НАШУ ПРОШЛОСТ

Председник Србије Александар Вучић најавио је данас да ће се његова Платформа за решавање питања КиМ заснивати на потребама Србије и опстанку наше земље у будућности, а не на томе колико волимо сопствену прошлост.

„То решење неће бити гажење Србије“, поручио је он на крају првог панела „Политички аспекти свеобухватног решења косовског питања“ Националног конвента о ЕУ, у оквиру унутрашњег дијалога.

Рекао је да ће, када буде представљао платформу говорити и о томе шта нас очекује у будућности ако ствари не променимо.

Вучић је подсетио да је Оливер Ивановић од њега, на последњем састанку који су имали, тражио да хитно иде у формирање ЗСО, јер Срби то треба сами да ураде, пошто пет година чекају на испуњење те обавезе из Бриселског споразума.

У вези убиства Ивановића подвукао је да неће да прихвати инсинуације и пребацивања да су за то криви Срби и мафијашке структуре, пошто, ваљда – приметио је иронично – од Пећи до Приштине живе препоштени људи.

„Биће интересантно да видимо окончање тог случаја засновано на доказима. Наши органи воде истрагу, биће интересантно да се подаци упореде и интересантно у ком смеру иду истраге“, нагласио је он.

Вучић се осврнуо и на силу коју је недавно применила косовска полиција против српског народа, истичући да је видео нека истраживања и чуо да 83 одсто грађана Србије мисли да је тешки напад на Марка Ђурића – намештен, режиран…

„Зар мислите да је то реално и могуће? Нема у Србији 83 одсто идиота, немогуће је да их буде“, казао је он.

Указао је да чим неко из власти изговори нешто бива проглашен издајником, те замолио да се не примењују двоструки стандарди.

Вучић је пренео да се у свим разговорима, које је имао у Бриселу, делегација Београда трудила да се нађе компромис.

Вучић са ЕУ, НАТО и Сорошевим плаћеницима припрема комадање Србије

„Никада друга страна није желела да разговара о суштинским разликама у виђењу ситуације на КиМ. Постављало се само питање када ће Србија да призна и омогући улазак у УН. Суштинског садржаја у разговорима није било“, рекао је Вучић.

Указао је како постоје двоструки аршини међународне заједнице по питању поштовања резолуција УН, подсетивши да су ЕУ осудиле САД због кршења резолуције у вези Јерусалима, а да су сви заједно кршили резолуцију 1244 када је била у питању Србија.

Рекао је да је у прошлости прављено много грешака, да није било лако, и да не може да каже да су за све криви Тадић и Коштуница, али је додао да смо на Косову изгубили суверенитет 1999, и да је најтежа грешка био излазак пред Међународни суд правде тражећи мишљење о независности Косова.

„Та грешка је толико тешка да данас имамо проблема да утичемо на КиМ. У сваком разговору у последњих шест месеци не постоји састанак у којем то Србији није предочено“, рекао је Вучић.
Казао је да у Србији, али и на Косову код Албанаца морамо да променимо мишљење једних о другима, и да не гледамо једни на друге као на бића која су испод нас.

„Мислим да бисмо морали да имамо другачији приступ, да покушавамо да разумемо и интересе других и решавамо све мирним путем“, казао је он.

Вучић је казао да је потребно пре свега у ЕУ да има разумевање да је тешко да Србија прихвати да изгуби све, да буде понижена, и да ако тога нема није могуће да се Србија залаже бескомпромисно за компромис, тражећи и проналазећи оно што би могло да буде незадовољавајуће решење за обе стране или по мало задовољавајуће за обе стране.

ВУЧИЋ: ДА СЕ САГЛАСИМО С НЕЗАВИСНОШЋУ, А ДА ЈЕ ФОРМАЛНО НЕ ПРИЗНАМО?

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је заједнички именитељ свих излагања на Националном конвенту у оквиру унутрашњег дијалога о КиМ да треба да се сагласимо са независношћу Косова, али да је формално не признамо.

“Да видимо шта је то што можемо да извучемо за српску заједницу и да видимо шта можемо да обезбедимо за будућност Србије у ЕУ”, додао је Вучић сумирајући оно што је данас чуо од представника Националног конвента о ЕУ на дебати у оквиру унутрашњег дијалога, у Палати Србија.

Председник је након првог панела, на којем се разговарало о решењу питања КиМ, рекао да, на пример, није реч о решењу и заштити цркава и манастира, већ је реч о државно правном статусу, а да се сва друга питања после лакше могу решити.

Приштина у оквиру дијалога није хтела уопште да разговара о имовини, ни српској, ни државе Србије.

Како је рекао, о томе нису хтели никада да разговарају, а из ЕУ кажу да о томе може да се разговара само ако се обе стране сложе….”И тако то иде”, констатовао је.

Он је указао да, на пример, сада хоће да разговарају о енергетици и то због интереса једне велике европске силе, Немачке, и то ће покушати из Приштине да наметну као питање, а да питање ЗСО и даље не буде решено и да се та заједница не формира.

Према његовим речима, да Срби нису испунили нешто из споразума – имали би сукобе, барикаде и опет би за све Срби били криви.

ВУЧИЋ: ДИЈАЛОГ САМО ПО ПРИНЦИПУ – ОСТВАРИМО ДОГОВОРЕНО, ПА ИДЕМО ДАЉЕ

Процес дијалога убудуће се може водити само по принципу: прво се испуни договорено, па се разговор наставља, рекао је данас председник Србије Александар Вучић на дебати Националног конвента у оквиру унутрашњег дијалога о Косову.

“Свакако да ће разговори бити настављени, а на који начин и у којем формату, видећемо”, рекао је Вучић.

Он је рекао да је проблем да разговарате у петак, а да Приштина истог дана доноси одлуку да Ђурић буде ухапшен, и онда главног преговарача не само да претуку, већ покушавајају да га унизе, мада су унизили само себе.

“Убудуће ће се све заснивати на испуњењу порцеса, односно да онос сто је договорено мора и да се испоштује, а, када то испуните, бићемо спремни да разговоре наставимо”, поручио је Вучић.

Он је објаснио да ћемо атмосферу која је створена хапшењем Марка Ђурића морати да превазиђемо, али и да поверења, било каквог, неће бити.

Навео је и да државно руководство Србије није премно да буде једини учесник у компромису и сваковрсном дијалогу и да будемо једини који би требало да дамо и пружимо све, а да се друга страна, и они који су између, праве да не виде ко је суштински за компромис, а ко није.

Атмосфера после догађаја у Косовској Митровици је, каже, ужасна.

Председник Вучић сматра да је све што се догодило – урађено и због унутрашњих проблема привремених власти у Приштини, прогона гулениста и односа према САД, али је то, каже, била и проба заузимања свера КиМ.

“Није ту било речи само о хапшењу Марка Ђурића, већ се радило и о распоређивању њихових јединица на север”, објаснио је Вучић.

Он је захвалио члановима Конвента што су се укључили у унутрашњи дијалог.

ЗА КИМ: 4 РЕШЕЊА И “РЕШЕЊА”…

Нормализација односа Београда и Приштине је једино реално, могуће и одрживо решење за Косово и Метохију, уверен је Никола Буразер из Центра за савремене политике.

“Нормализација односа је минимум који ЕУ очекује од Србије, те максимум који је Србија спремна да да”, рекао је Буразер на дебати Националног конвента.

Четири су, каже он, могућа решења: прво нерешавање замрзнутог конфликта, друго признање Косова у својој целини, треће подела Косова, и четврто нормализација односа Србије и Косова, без признања независности од Србије.

Проблем с првим, замрзнутим конфликтом је то што се Србија обавезала да реши то питање у преговорима са ЕУ, а кључно је што то решење не одговара интересима Срба на КиМ, који имају све лошији положај и утицај на КиМ.

“Друго решење није адекватно решење за Србију, пре свега од Србије то нико и не тражи, нити може да тражи, а са друге стране признавањем Косова Србија не би добила ништа и не би могла да утиче на ситуацију на КиМ и обезбеди одређени статус Срба”, казао је Буразер.

Поделу Косова међународна заједница није расположена да прихвати.

“Четврти сценарио је нормализација односа Београда и Приштине и мислим да се целокупни процес преговора одвијао у правцу овог решења и то је оно што се налази и у документима за приступање Србије ЕУ”, казао је Буразер.

Додао је да је ово минимум који ЕУ очекује од Србије, те максимум који је Србија спремна да да.

РЕШЕЊЕ ЗА МИР У РЕГИОНУ И НЕСМЕТАН ПУТ СРБИЈЕ КА ЕУ

Радна група Националног конвента о ЕУ за Поглавље 35 предочила је данас председнику Србије Александру Вучићу, на дебати у оквиру унутрашњег дијалога, да очекује такво решење за Косово и Метохију које ће очувати мир и безбедност у региону и несметан пут Србије ка ЕУ.

Платформа за израду свеобухватног решења косовског питања такође мора бити у складу са међуанродним контекстом, указује Радна група за Поглавље 35, чији ставови су прочитани данас на дебати Националног конвента организованој у оквиру унутрашњег дијалога о Косову.

Када је реч о миру у региону и безбедности грађана, Радна група наглашава да свако заоштравање односа доводи до нових тензија, које не иду у прилог решавању косовског питања, отежавају живот Србима на Косову и доводе до нових подела у друштву.
Изградња трајног мира, како указује, подразумева успостављање владавине права.

Предлог свеобухватног решења за нормализацију односа Београда и Приштине треба да омогући несметан пут Србије ка чланству у ЕУ, у складу са обавезама које је Србија већ прихватила Преговарачким оквиром ЕУ за Србију, наглашава Радна група.

Предлог решења, како додаје, треба тражити у складу са међународним контекстом, на бази реалних користи и трошкова за грађане Србије, у сарадњи са међународном заједницом, пре свега са ЕУ, и у компромису са институцијама на Косову.

Радна група подвлачи да је неприхватљив сваки предлог решења који је израз максималистичких захтева једне или друге стране.

Преговори Београда и Приштине морају, како указује Радна група, бити настављени у доброј вери и уз пуну посвећеност обе стране за изналажење свеобухватног решења.

Одустајање од преговора и примене већ договорених споразума представља велику опасност по читав процес нормализације односа и доводи до јачања неповерења у искрене намере две владе да обезбеде нормалан живот и просперитрет грађанима, наводи се у ставовима Радне групе.

Чланице Радне групе константју недостатке у начину на који је до сада вођен унутрашњи дијалог и сматрају да је потребно уложити додатне напоре за вођење дијалога у институцијама, пре свега у Скупштини Србије.

Потребно је наставити са унутрашњим дијалогом и након јавног представљање Платформе о решењу косовског питања, у форми која омогућава отворени и конструктивни дијалог између представника власти, опозиције, организација цивилног друштва и других заинтересованих страна, јер је то једини начин да се постигне друштвени консензус, обебеди примена и осигура одрживост предложеног решења, наводи Радна група на Конвенту који је отворио председник Србије Александар Вучић.

ДРАГОЈЛОВИЋ: ДА НЕ ИЗГУБИМО И ОНО ШТО НАМ ЈЕ РЕАЛНО ОСТАЛО

Сва поглавља у преговорима Србије са ЕУ у сенци су поглавља 35 и све је условљено напретком дијалога Београда и Приштине, рекла је координаторка Националног Конвента о ЕУ Наташа Драгојловић.

“Да ли нам се допада што је све условљено нормализацијом односа Београда и Приштине – уопште нам се не допада, да ли је то фер – није, али то је реалност”, казала је Драгојловић на састанку Националног конвента у оквиру унутрашњег дијалога о Косову и Метохији “Решење косовског питања – шанса или претња европској перспективи Србије”.

Док се то не реши, неће бити прилике да се пажња усмери на решавања онога што је потребно у другим поглављима, истакла је Драгојловић.

“Питање косовског решења је питање свих питања и без тог решења ми немамо прилику да се у пуном капацитету и са пуном пажњом посветимо и другим реформама које за наше грађане битне”, казала је.

Захвалила је председнику Србије Александру Вучићу што је Конвент позвао на састанак о решењима косовског питања и истакла да је он први председник који разговара са Конвентом.

Рекла је да га охрабрује да напише платформу за решавање тог проблем, јер је Србији потребан план, који, истиче, сви други актери “косовске драме” имају.

“Да ли су њихови планови јавни или тајни, добри или лоши, свеједно је. Само га ми немамо и понашамо се исто и све се надамо престаће, а неће. Све више губимо људи, имовине, права, угледа, самопоуздања, шанси, прилика. Чекамо да се други промене, да се околности промене, смо да ми ништа не променимо. Ако истом проблему сваки пут приђемо исто, имаћемо исти резултат, што значи статус кво”, казала је Драгојловић.

Истакла је да верује да је Србија у стању да направи план и престане да губи оно што јој је реално остало и да се спаси оно што се реално спасити може.

“Нико више неће нама да се бави, нити нашим емоцијама, морамо сами да схватимо да ово мора да се реши. Сваки дан ће нам на груб начин то стављати на знање они који имају план. Зато изађимо са планом, какав год да је, о њему ћемо расправљати, усаглашавати га, гласати, али дијалог мора да се настави и унутрашњи и Бриселски”, навела је.

Додала је да без плана и савезника Србија једино неће изгубити илузију да ће време учинити своје и да ће се проблем сам од себе решити.

“На владама и Косова и Србије је да омогуће нормалан живот, слободу кретања, основна права, право на суживот, на опрост и помирење оних чији су животи заробљени у страховима због замрзнутог конфликта. Тако По мени треба да изгледа свеобухватна нормализација односа између српског и албанског народа”, казала је Драгојловић.

Додала је да најоштрије осуђују атентат на Оливера Ивновића и траже да одговорни за то буду ухапшени и кажњени и оценила да човек као што је он, који се залагао за мирно решење конфликта на КиМ, недостаје у дијалогу.

ЈОКСИМОВИЋ: ВУЧИЋ И ВЛАДА СПРЕМНИ ДА ДИЈАЛОГОМ ДОЂУ ДО МИРНОГ РЕШЕЊА

Обраћањем министра за европске интеграције Јадранке Јоксимовић завршен је данашњи састанак Националног конвента о ЕУ у оквиру унутрашњег дијалога о Косову и Метохији, у оквиру којег су одржана три панела, а на којима је учествовао и председник Србије Александар Вучић.

Јоксимовић је на крају трећег панела истакла да лично сматра да је за Србију суштински важно да је, пре свега, ослоњена на европски концепт безбедности.

“Нисам срећна да видим ни САД, ни Руску Федерацију као кључне играче који ће да преламају своје интересе на овом простору. Мислим да је природно окружење Србије пре свега Европа, европске земље и да заједнички треба да проналазимо решење”, казала је.

Навела је да очекује да Европска унија у будућем периоду покаже још већи капацитет и одговорност у налажењу одрживих решења између Београда и Приштине, која ће бити прихватљива и, како каже, која неће креирати “стално тињајући сукоб”.

“У интересу свих је да дођемо до одрживих решења, то није лако. Несумњиво је да су и Влада Србије и председник Александар Вучић показали да смо спремни да у најбољем интересу наших људи и развоја бољег живота покушавамо да дијалогом и на миран начин тражимо одржива решења”, казала је Јоксимовић.

Агенције,Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Svaka dva sata prica nesto drugo i laze cim zine. On je ljigavi prevarant i zuri da uradi ono stoje obecao svojim sponzorima, a to se ocito vidi kad pocne da govori kako je to najvise sto Srbija moze da dobije i jos kojekakve gluposti. Srbski narode probudi se dok ne bude kasno.

  2. Tralja govana za 6 godina koliko je na vlasti i još 12 koliko je u skupštini slušao o problemu KiM kao opozicija nije napravila nikakav plan. Život po obrascu: Lezi lebe da te jedem. To se zove tralja nesposobnih govana koja samo grabi, a ništa ne radi i ništa ne zna. To je neznalica do neba koja se u nedostatku drugih znanja bavi samo pljačkom, spletkarenjem, laganjem, najprljavijom propagandom i zaludjivanjem naroda, samo da bi što duže ostao na vlasti i pljačkao ovu jadnu iscrpljenu i uništenu zemlju.

    Pesmicu o tome kako mi silno grešimo jer se bavimo prošlošću umesto da gledamo u budućnost je naučio od amera i tup, kakvog ga je priroda dala, ne shvata koliko je to besmislena tvrdnja i koliko je pogrešno adresirana. Moguće je da on gleda u prošlost, čim mu se ova floskula toliko dopala, ali kod prosečnog Srbina prošlost je integrisana u ličnost i on sa njom nema nikakvih problema, ona mu ne smeta u svakodnevnom funkcionisanju, ne nalaže mu nikakve pogrešne obrasce, ne dovodi ga u konflikt sa okolinom ili opšteprihvaćenim načelima, niti ima bilo kakvu mogućnost da je se oslobodi, jer je ona sastavni deo njega kao njegova osnova i njegov arhetip. Potpuno je pogrešno savetovati nam da ne gledamo u prošlost, jer mi to ni ne činimo, mi samo živimo po Božjim i ljudskim zakonima. Zapad već vekovima radi na tome da mi zaboravimo nešto iz prošlosti. Nije jasno šta tačno. Izgleda da bi im najviše odgovaralo da zaboravimo sve, da ne ostane ništa. Dok oni pamte legendu o kralju Arturu, o Nibelunzima, nordijske sage i slične izmišljotine, dok o njima pišu knjige i snimaju hiljade filmova, dok slave svoje junake i njihove pobede, dotle mi treba da zaboravimo… Šta? Kosovski boj, Marka Kraljevića, Miloša Obilića, a čim ih mi zaboravimo, kao i mnogo puta u našoj istoriji, naći će se neko pametan da ih ekspresno prisvoji i predstavi pod drugim imenom kao svoju baštinu. Iako se mi mesecima ne setimo ovih junaka, zapadu smeta što su negde u uglu našeg sećanja. Pa, žao mi je, traljo govana, protiv toga niko ne može ništa, pa ni ti ni tvoji mentori. Vi ste ti koji morate da nešto zaboravite: da zaboravite ovu prljavu igru sa našim sećanjem.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!