Економија

Вучићев режим предаје контролу економије у руке ММФ-у?!

МИНИСТАР финансија Душан Вујовић изјавио је данас да је Србија успешно завршила трогодишњи аранжман са Међународним монетарним фондом и да са том финансијском институцијом треба да има нови програм који не укључује финансијску помоћ.

Вујовић је на Копаоник бизнис форуму казао да би нови програм сарадње са ММФ-ом, кроз Инструмент координације политика омогућио Србији да лакше савлада изазове који се могу очекивати у наредном периоду.

Он је на панелу „Владина достигнућа, проблеми и решења“ рекао да је раст бруто домаћег производа од 3,5 одсто у 2018. години планиран на основу очекивања да ће бити бољи резултати у пољопривреди и енергетици, а да су за 2019. години потребни нови извори раста.

По његовим речима, за Владу Србије после постигнуте фискалне стабилности неће бити проблем да буџетски дефицит држи на нивоу од 0,7 одсто БДП-а.

Вујовић је подсетио да је у 2017. години буџетски суфицит био 1,2 одсто БДП-а иако је био планиран дефицит од 1,7 одсто БДП-а.

„Србија је успела да преокрене линију дуга, односно да смањи учешће дуга у БДП-у, чему су допринели девизни курсеви, односно пад вредности долара“, рекао је он и додао да је део јавног дуга Србије који је у доларима око 8,5 милијарди.

Вујовић је истакао да је за Србију сада важно да дође до инвестиционог рејтинга, што значи да буде препозната као земља која је поуздана и повољна за улагања.

За достизање одрживог и брзог раста, како је оценио, неопходна је макроекономска стабилност, али и јаче инвестиције, већа продуктивности и стабилан финансијски сектор који подржава инвестиције.

Заменик директора ММФ-а за Европу Танос Арванитис је казао да је сада право време да Србија настави реформе, ојача економију и заврши процес учлањења у ЕУ.

„Србија је доста учинила у побољшању тржишта рада и услова пословања, јачању финансијског сектора, али мора више да се ради на структурним променама“, препоручио је он.

Он је проценио да ће макроекономска стабилност у Србији моћи да се одржи и да би сада било значајно да се убрзају реформе јавног сектора и ојача приватни сектор како би био конкурентнији и иновативнији.

„Приватни сектор мора да ствара више радних места, а да држава не буде главни покретач економског раста. Јавна потрошња треба да буде под контролом и да буде веће учешће жена на тржишту рада“, казао је Арванитис.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!