Хроника

Вулин оштетио државу за милион евра: Спорну набавку камера прогласио државном тајном!

Београд – Скандал: Јавност у наредних 10 година неће моћи да сазна детаље набавке, нити зашто је толико надувана цена, јер је под ознаком „строго поверљиво“.

Исте године када је купио стан од око 230.000 евра – 2012, министар одбране Александар Вулин дао је свом пријатељу Урошу Чубриловићу посао вредан милион евра – постављање камера на Косову које, узгред, још и не раде.

Међутим, који су детаљи тог уговора, шта то кошта фамозних милион евра и шта је Чубриловић испунио из њега, сазнаћемо тек за 15 година, јер је Вулин цео пројекат означио службеном тајном.

Куповину луксузне некретнине у Београду, као и милионски вредан посао, и то без тендера, у везу је довела и Агенција за борбу против корупције, због чега је и затражила одговоре од Тужилаштва за организовани криминал.

Службена тајна

Курир је покушао да од Канцеларије за КиМ, коју је својевремено, у време склапања уговора, водио Вулин, добије одговоре на питања у вези са уговором са фирмом „ДБС Консел секјурити сервис“, чији је власник Урош Чубриловић, близак пријатељ лидера Покрета социјалиста, али су нам одговорили да због тајности уговора тражене податке није могуће доставити:

Обавештавамо вас да тражене податке није могуће доставити с обзиром на то да су исти садржани у документу који је означен ознаком „строго поверљиво“ и предмет закључка Владе РС стр. пов. 05 бр. 00-389/2012.

Како је према Закону о тајности података законски рок о престанку тајности за строго поверљиво 15 година, а посао је склопљен 2012, дакле пре готово пет година, то значи да ће грађани Србије за деценију можда моћи да сазнају на шта је Вулин потрошио милион евра из буџета.

Прича о постављању камера на Косову по хитном поступку, које је у целости исплаћено унапред, и то Вулиновом другу, годинама интригира јавност, а Агенција за борбу против корупције ју је повезала са луксузном некретнином коју је министар одбране купио у насељу Звездара.

Наиме, у извештају који је Агенција 2015. послала Тужилаштву за организовани криминал, а у коме је изразила сумњу да је Вулин приликом куповине стана починио неко кривично дело, у вези са овим околностима Агенција је тужилаштво подсетила и на писање медија о послу о куповини камера који је Вулин склопио док је водио Канцеларију за КиМ.

Чудна веза

„Посао је додељен по хитном поступку без тендера привредном друштву „ДБС Консел секјурити сервис“, чији је власник пријатељ Александра Вулина“, пише Агенција и додаје да је износ плаћен унапред, а да се не зна колико је камера постављено.

Тужилаштво за организовани криминал је обуставило поступак, а шта су грађани Србије платили милион евра и да ли је постављање камера по беспућима Косова утицало на градњу 107 квадрата на Звездари, сазнаћемо за 10 година.

Александар Вулин није одговорио на СМС са конкретним питањима.

Те 2012. купио стан

Како се скућио министар Александар Вулин

1. Са супругом Наташом Вулин у јулу 2012. купио трособан стан од 107 квадрата
2. Цена стана је 229.620 евра
3. Прву рату од 40.000 евра обезбедили су од продаје једнособног стана у Новом Саду и исплатили су је у октобру 2011.
4. Брачни пар се обавезао инвеститору да ће остатак новца исплатити до краја септембра 2012, али нема доказа да су то до тада и урадили
5. Остатак новца, око 205.000 евра, Вулин је, како је рекао, позајмио од женине тетке из Канаде Мире Милић

Како је Вулин дао милион евра за камере

1. Уговор о набавци и постављању камера на Косову потписан је 7. децембра 2012.
2. Вредност уговореног посла 105.342.334,70 динара
3. Посао по хитном поступку, без тендера, добила фирма „ДБС Консел“ из Београда, власника Уроша Чубриловића, блиског Вулиновог пријатеља
4. Посао плаћен унапред
5. Потписник уговора, поред Чубриловића и Вулина, био је и Драгиша Миловић, тадашњи председник општине Звечан, преко чије касе је Влада пребацила новац фирми

Вулинов успон
Од директора до министра одбране

Александар Вулин је за директора Канцеларије за КиМ изабран у августу 2012. године. Ту функцију је обављао до септембра 2013. године, када је именован за министра без портфеља задуженог за КиМ. На тој функцији је остао до априла 2014, када је именован за министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. За министра одбране изабран је 2017.

К. Благовић – С. Ђурић / Курир

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!