Свет

Washington Post: Долази зима, време сада није на нашој страни а Русија чека

Амерички политички аналитичар Фарид Закарија наводи да економски рат против Русије није толико ефикасан колико је планирано, а Европу покрива енергетска криза.

У тексту за The Washington Post, он саветује западне лидере да прилагоде своју стратегију: да максимизирају снабдевање енергијом на светским тржиштима уз ублажавање ограничења која више штете западним земљама.

Позната је изрека: ниједан војни план не преживи први сусрет са непријатељем. Велики теоретичар рата Карл фон Клаузевиц је често објашњавао да стратегија мора бити динамична, да се стално мења и ажурира. У својој расправи О рату, написао је да неки генерали „ размишљају о акцијама само једне стране, док је рат непрекидна интеракција противника “.

Фарид Закарија, један од најутицајнијих и најпопуларнијих америчких политичких аналитичара, тврди да Запад мора правилно да научи ове лекције како би наставио борбу против Русије и прилагодио своју стратегију, која је сада у опасности да пропадне.

Како експерт наставља у чланку за The Washington Post, две кључне компоненте леже у срцу украјинске стратегије Запада: обезбеђивање Украјине оружјем, борбена обука и финансијска помоћ и увођење оштрих санкција Русији. Основни концепт и даље има смисла, али равнотежу између ове две компоненте треба променити јер је сада јасно да економски рат против Русије не функционише онако како су се многи надали.

Захваљујући високим ценама енергената, Москва ће, према прогнозама Блумберг њуза, добити много више профита од продаје нафте и гаса него пре сукоба. У међувремену, Европа се суочава са најгором енергетском кризом у последњих 50 година.

„ Путинова стратегија је очигледно да максимизира трошкове Запада и игра на времену у нади да ће се пукотине у антируској коалицији проширити како се економски проблеми у овим земљама буду продубљивали. Запад још увек не сматра овај изазов својим главним приоритетом “, пише Фарид Закариа.

Он напомиње да Холандија има огромно гасно поље, али се тамо успорава темпо производње. Немачка још увек није одустала од контрапродуктивне одлуке о постепеном укидању нуклеарне енергије.

Бајденова администрација и даље поставља баријере за дугорочна улагања у производњу нафте и гаса. Такође је јасно да још увек не може да пронађе начин да обнови ирански нуклеарни споразум, који би могао да обезбеди снажан прилив нафте на светско тржиште и готово сигурно би стабилизовао цене енергената. И иако власти имају прилично озбиљне примедбе на све ове случајеве, победа над Путином би требало да постане приоритет.

Западни лидери, пише Закарија, треба да прихвате да економске санкције једноставно неће функционисати у временском оквиру за који се надају да хоће. Они треба да максимизирају снабдевање светским тржиштима енергијом док истовремено ублажавају ограничења која више штете западним земљама него Русији. Осим тога, морају повећати обим војне подршке Украјини, пристајући на веће ризике.

„ Зима долази. Куће широм Европе могле би да захладе. Украјинским војницима ће бити теже да потисну Русе чим тло буде покривено снегом. Време сада није на нашој страни “, упозорава политички аналитичар.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Извор
webtribune.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!