Србија

Зашто и даље “извозимо” памет?!

Нема прецизних података о томе колико младих годишње оде из Србије, нити је могуће израчунати ни колико је тиме оштећен буџет јер не постоји рачуница колико кошта школовање једног ђака у Србији. Међу онима који су врло тражена “роба” ван Србије су наши млади математичари. И ове године сваки десети ученик Математичке гиманзије уписаће неки од светских универзитета, тамо се школовати и вероватно остати трајно.

Бојан Аранђеловић добро зна како изгледа стицати знање у Србији и у иностранству. Стипендију Универзитета Ла Сапиенца добио је после друге године на Економском факултету па је студије наставио у Риму. Један је од оних који желе да се врате али је каже за то много препрека. Од страних диплома које се не признају до знања које се не цени довољно.

“Превасходно је разлика велика у могућности запошљавања, као и пракси јер су на страним фукултетима студенти праћени од почетак студија и на крају компаније узимају најбољи кадар”, каже Бојан Аранђеловић из Организације српских студената у иностранству.

Међу онима који су врло тражена “роба” ван Србије су математичари. Напуштају Србију мање него деведесетих, али и сада сваке године губимо један озбиљан истраживачки тим и то одмах после гимназије.
“Из те популације се ретко ко врати у Србију. После факултета један део одлази с намером да се тамо усаврше и да би то знање које стекну на неки начин примене овде. Ипак мали број се и врати и ради у разним институтума”, истиче Срђан Огњановић, директор Математичке гимназије.

Иако наш Математички или Електротехнички факултет не заостаје за онима у иностранству а једина разлика је на постдипломским студијама, 10 одсто математичара и даље одлази. Разлози нису само економски.
“Оно што њих највише погађа јесте то што код нас нису важни резултати који се постижу, већ партијска повезаност и док друштво не буде базирано на меритократији то ће их тратати да оду и спречавати оне у дијаспори да сарађују са својом земљом и да се врате”, изричита је Тања Павлов из Групе 484.

Покушај да задржи контакт с најталентованијим математичарима чини Српска акадмеија наука и уметности чији Математички институт покушава да се састане и покрене заједничке пројекте с онима који су отишли.

 

РТС

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!