Европа

Због несташице руског гаса пропада највећи светски хемијски концерн?

Највећи светски хемијски концерн „БАСФ“ могао би бити затворен због несташице руског гаса.
Око 60 одсто гаса који „БАСФ“ троши у Европи користи се за производњу електричне енергије, а остатак постаје сировина за производњу хемијских производа, укључујући амонијак и ацетилен.

Годинама је „БАСФ“, једна од највећих светских хемијских компанија, са седиштем у немачком Лудвигсхафену, градила свој пословни модел око јефтиног и сигурног руског природног гаса, преноси портал цапитал.ба.

Сада, са све мањим залихама руског гаса који је Москва почетком овог месеца почела да ограничава након одбијања дела европских фирми да гас купују у рубљама, све постаје другачије за овај највећи интегрисани хемијски систем на свету који обухвата око 200 фабрика.

На њега отпада и четири одсто укупног гаса који се троши у Немачкој.

Аналитичари са којима је амерички медиј разговарао сматрају да би затварање „БАСФ-а“ могло негативно и додатно утицати на глобалну кризу хране због смањења производње амонијака, кључног састојка вештачких ђубрива.

Затварање овог комплекса утицаће на друге секторе привреде, јер су „БАСФ“ и друге хемијске фирме једна од првих карика у већини индустријских ланаца снабдевања.

Виши економиста „БАСФ-а“ Петер Вестерхуис сматра да би се рад компаније могао спасити смањењем оптерећења и коришћењем алтернативних извора енергије ако би она била снабдевена гасом не већим од 50 одсто максималне потражње.

„Заустављање производње био би „дивовски задатак“. Никада пре се нисмо сусрели са таквом ситуацијом. Тешко је то замислити“, наводи он.

Вестерхуис напомиње да ће требати времена за сигурно затварање фабрика, јер би брзо затварање система могло да узрокује техничку штету и да наруши безбедност компаније и њених фабрика.

Од 16. јуна испоруке руског гаса у Немачку кроз гасовод „Северни ток 1“ смањене су за 60 одсто његовог капацитета.

Док руски Газпром тај потез тумачи одбијањем немачке компаније Сименс да врати гасне турбине са поправке у Kанади с обзиром на противруске санкције, немачки државни врх и централа ЕУ жале се да је реч о геополитичком потезу Москве којим се смишљено нарушава немачка економија.

kапитал

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!