Европа

Ало Шабићу, шта пише ово? Француска усвојила закон о шпијунажи, прислушкивање без дозволе суда

Француски посланици усвојили су данас, великом већином, предлог спорног закона о шпијунажи грађана, упркос противљењу организација за људска права које кажу да је тај закон непрецизан и да задире у приватност.

Предлог закона усвојен је односом гласова 438 према 86, у Доњем дому парламента, уз велику подршку обе главне странке.

Против су били само крајња десница и странка Зелени, пренео је АФП.

О предлогу овог закона, крајем месеца гласаће се и у Сенату.

Овај закон је једна од неколико владиних реформских мера после џихадистичких напада у Француској у којима је 17 људи погинуло, а међу становницима Париза је три дана владао страх.

Француска је и даље у стању високе приправности због сталних претњи страних џихадистичких организација, а пре две недеље је добила подсећање на опасност од домаћег екстремизма када је полиција спречила планирани напад на једну цркву.

Предлог закона подржавају две највеће странке и готово је сигурно да ће бити усвојен, упркос противљењу екстремне левице и зелених.

Организација за људска права “Амнести интернешенел” такође је протестовала против закона, упозоравајући да ће он Француску “приближити држави надгледања”.

“Овај закон је сувише непрецизан, сувише далекосежан и оставља многа питања без одговора. Парламент треба да се побрине да се мерама које имају за циљ заштиту људи од тероризма не крше основна права”, изјавио је директор “Амнести интернешенела” Гаури ван Гулик, пренео је АФП.

Нови закон ће омогућити властима да надгледају дигиталну и мобилну комуникацију сваког појединца који је повезан са неком истрагом о “тероризму” без претходне дозволе судије, а Интернет провајдери и телекомуникационе компаније ће морати да дају податке ако то буде затражено од њих.

Обавештајне службе ће имати право да поставе камере и уређаје за снимање у приватним стамбеним објектима и да инсталирају уређаје који дискретно снимају све притиснуте знаке на тастатури на одређеном компјутеру у реалном времену.

Власти ће моћи да врше надгледање података месец дана, а метаподатака (подаци о подацима) пет година.

Француски премијер Мануел Валс интензивно се залаже за увођење овог закона и тврди да је његово поређење са “Патриотским актом” донетим у САД после терористичких напада на Њујорк и Вашингтон 11. септембра 2001. године “лаж”.

Он истиче да је постојећи закон о прислушкивању донет још 1991. године када није било мобилних телефона нити Интернета и сматра да је доношење новог закона од кључне важности због претњи од екстремизма.

Француска је одлучила да измени законе о шпијунажи после напада на сатирични часопис “Шарли ебдо”, једну полицајку и продавницу кошер хране који су трајали од 7. до 9. јануара и који су шокирали читав свет.

На стотине француских држављана придружило се екстермистичким организацијама попут Исламске државе у Ираку и Сирији, а страхује се да би се они могли вратити да врше нападе на територији Француске.

Након што је један Алжирац недавно ухапшен пуким случајем пре него што је извео планирани напад на једну цркву, Валс је упозорио да се Француска никада у својој историји није суочила са овом врстом тероризма.

Можда најконтроверзнији део закона представљају такозване “црне кутије”, односно сложени алгоритми које ће Интернет провајдери морати да инсталирају да би открили обрасце сумњивог понашања на Интернету као што су кључне речи које неко куца, које сајтове посећује или са ким је у контакту и када.

Резултати испитивања јавног мњења, спроведеног прошлог месеца, показали су да скоро две трећине Француза подржава ограничавање слобода у име борбе против тероризма.

Против ограничавања слобода изјаснило се само 32 одсто испитаника обухваћених анкетом коју је агенција ЦСА спровела за информативни сајт Атлантико.

Међутим, национални дигитални одбор, који је независни саветодавни орган, изјаснио се против предложеног закона.

Тај одбор је рекао да је закон сличан “масовном надгледању које се показало као изузетно неефикасно у САД”.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!