Друштво

Апотеке: Лекова има за још 10 дана

Државне апотеке имају залихе лекова за још само 10 дана. Прети озбиљна несташица свих лекова због спора апотекарских установа са државом око јавних набавки, пишу београдски медији. Недостају диуретици, антибиотици, као и лекови за хроничне болести.

У државним апотекама све више лекова недостаје јер још није разјашњено да ли ће морати да се снабдевају централизовано или ће бити изузете из примене Закона о јавним набавкама који је ступио на снагу 1. априла. Многе апотеке обуставиле су набавке и користе искључиво залихе, којих има мало.

Без обзира на предлог Министарства здравља да државне апотеке до спровођења централизованих јавних набавки, које би требало да почну 2014, буду изузете од примене Закона, Управа за јавне набавке је објавила мишљење да државне апотеке морају да спроводе поступке јавних набавки за лекове које издају на рецепт, пише “Блиц”, а преноси портал б92.нет.

Апотека “Београд” јуче се обратила Управи за јавне набавке да јој дозволи хитан поступак јавне набавке, међутим, одговор је био да државне апотеке за лекове које издају на рецепт морају да спроводе поступке јавних набавки. Зато, кажу у Апотеци “Београд”, нису у могућности да набављају лекове који се издају на рецепт. “Обуставили смо наручивање нових лекова са листе РФЗО, као и помагала која се издају на налог док не добијемо коначно мишљење Управе за јавне набавке. Очекујемо додатна тумачења надлежних како да организујемо тендере по новом Закону и нећемо наручивати лекове и помагала док се та ситуација не разјасни. Нема аминофилина и дурофилина, које користе астматичари, а ни антикоагуланса синкум 4″, каже Милана Дучић из Апотеке Београд”.

Дефицитаран је и диуретик “спиронолактон”, супозиторија “салофалк”, капи за очи “унитимолол”… Многи међу њима немају замену.

По тумачењу Управе за јавне набавке, нови Закон не онемогућава државне апотеке да набављају лекове, јер имају могућност хитне набавке за попуњавање резерви. Како је објаснио Ђорђе Белензада из Управе за јавне набавке, апотеке могу да спроведу преговарачки поступак из разлога хитности и брзо набаве потребне количине лекова, али би у исто време морали и да спроведу редован поступак јавне набавке.

За разлику од државних, приватне апотеке се снабдевају редовно, јер не морају да поступају по Закон о јавним набавкама. Ипак, мрежа приватних апотека није велика и мали број њих је потписао уговор о издавању лекова на рецепт, без којих могу остати грађани у унутрашњости који су упућени искључиво на државне апотеке.

 

Б92

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!