Безбедност

БАРИЧ – Темпирана еколошка бомба надомак Београда

Приватизовани капацитети „Прве искре“ из Барича, надомак Београда, у власништву су хрватске фирме Еко-танк – српској јавности познате по складиштењу опасног отпада у Крњеву, што је наишло на опште и оштро негодовање локалног становништва. Један од сувласника фирме Еко-танк је и рођак бившег председника Србије Бориса Тадића. Ове чињенице дају одговор на питање: ко је и како је дозволио тој фирма, која је претходно добила забрану бављења идентичним послом у Војводини, да складишти токсични отпад у срцу плодног подручја богатог виновом лозом и бројним изворима. Наиме, хрватска фирма Еко-танк већ дуго времена на овом подручју држи и огромне количине шверцоване нафте. Власти већ годинама све знају о томе, али ћуте. Чекају да се деси ужас, еколошка катастрофа, експлозија или паљевина, која ће цео комплекс у Баричу дићи у ваздух и обрушити га на савско приобаље према Београду.

У 21. веку, док у свим развијеним земљама непрекидно јача идеологија и практично спровођење концепата одрживог развоја и заштите животне средине, Београд као европска престоница лежи на темпираној еколошкој бомби и рубу еколошке катастрофе. Опште је познато да питања екологије и заштите животне средине, у Србији представљају области од периферног значаја. О томе сведоче и крајње негативне оцене Европске уније, где је од 35 области које су биле предмет процењивања само област животне средине оцењена као ,,у потпуности неусклађена са европским тековинама“.

Ипак, и за потпуно еколошки несавесну нацију, у потпуности је недопустиво да толерише стање у коме преко два милиона људи живи у константној изложености еколошкој катастрофи несагледивих размера. Узрок томе је неетичко, нелегитимно и еколошки недопустиво коришћење капацитета фабрике „Прва Искра Барич“, у сврхе за које никада нису били намењени.
У слободним капацитетима ове фабрике која се бави производњом експлозива, одвија се, супротно свим еколошким прописима и стандардима, пријем, складиштење и отпрема нафтних деривата.

„Прва Искра – Наменска“ формирана је за време старе Југославије, 1939. а са производњом експлозива кренуло се од 1946. године. Фабрика је, као таква, подмиривала потребе домаће војне индустрије. У „Првој Искри“ производили су се и производе се високобризантни експлозиви -ТНТ, ДНТ, Хексоген, Октоген.

„Прва Искра“ један је од водећих европских произвођача минско-експлозивног средства пентрита. Фабрика, данас, није у уговорном односу са Војском Србије, те је комплетна производња намењена извозу.

Катастрофе, и то оне обележене људским жртвама, нису новитети у „Првој Искри“. Тако је 1996. године дошло и до несреће у којој су два радника изгубила животе. Деценију касније, одиграла се једна од највећих еколошких катастрофа у историји Србије – дошло је до експлозије незапамћених размера у којој је разнесен читав погон „Наменска“, животе је изгубило троје људи, док је троје задобило повреде.

О експлозији у Баричу 2006. године, државно тужилаштво је годинама ћутало, а конкретни узроци трагедије никада нису јавно објављени. Исте године, део холдинга „Прва Искра“ је приватизован. Од тада, па до данас, у фабричким складиштима овог погона одвија се оно што би у свакој, иоле нормалној држави било незамисливо, оно што је у колизији са свим важећим еколошким прописима РС- складиштење и манипулација деривата нафте.

Непосредно поред производних капацитета у којима се фабрикују материје декларисане као опасне по живот људи и животну средину, свакодневно пристижу цистерне у различитом власништву, које истоварују робу. Роба се даље транспортује, супротно свим прописима, километарски дугачким цевоводима над и под земљом. Потенцијал за еколошку катастрофу? Мало је рећи. Ситуација је утолико проблематичнија, ако се узме у обзир чињеница да чак и да „Прва Искра“ није фабрика експлозива, складиштење нафтних деривата у фабричким складиштима, уместо на терминалима пројектованим за ту намену, представља најгрубље кршење закона из домена енергетике и релевантних прописа Агенције за енергетику.

Да „Прва Искра“, посебно са аспекта намена у које се користи, представља константну претњу подсетио нас је и пожар до кога је дошло у котларници ове фабрике, у мају ове године. Случајно или не, тек вест није имала готово никакав одјек у медијима. Јавност је остала ускраћена за конкретне узроке пожара и имена лица која сносе одговорност. Наравно, кренуле су осим незваничне информације, чуло се да је до пожара дошло услед „паљења мазута“. И ништа више.

Ко стоји иза овога? Приватизовани капацитети у власништву су хрватске фирме Еко-танк – српској јавности познате по складиштењу опасног отпада у Крњеву што је наишло на опште и оштро негодовање локалног становништва. И у овом случају, на први поглед је нејасно како је и ко је дозволио компанији (која је претходно добила забрану бављења идентичним послом у Војводини) да складишти токсични отпад у срцу плодног подручја богатог виновом лозом и бројним изворима. Али, само на први поглед. Наиме, један од сувласника хрватске фирме Еко-танк је и рођак бившег председника Србије Бориса Тадића! Остатак „сценарија“ није тешко повезати, али…

Овде се неминовно намећу и бројна питања, која за добробит и пре свега безбедност грађана Србије и Београда, имају немерљив значај: ко је дозволио складиштење нафтних деривата у оквиру фабрике експлозива? Поседује ли складиште у Баричу лиценцу да складишти нафтне деривате? Да ли је складиште у Баричу било предмет еколошке инспекције? Поседује ли складиште у Баричу сагласност Републичке еколошке инспекције да се користи за пријем, манипулацију и отпрему нафтних деривата и по ком основу? Има ли Републичка противпожарна комисија увид у дешавања на складишту и да ли је дала сагласност за вршење наведених операција?

Коме је и зашто у интересу да доводи безбедност два милиона људи у опасност? Након експлозије и пожара, шта је потребно да се догоди да би надлежни предузели конкретне кораке и мере да осигурају животе својих грађана?

Милица Грабеж, Таблоид

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!