Хроника

Баук Пантера кружи Европом

Аустријска полиција приписала је пљачку златаре у центру Клагенфурта, која се догодила у понедељак, међународној банди – Пинк пантер, чији су чланови са простора бивше Југославије.

– Завршили смо претрагу за траговима и сада чекамо на резултате анализе – рекао је Готлиб Тирк, шеф криминалистичке полиције и додао да је велика вероватноћа да постоји веза са пљачком исте златаре пре две године.

– Један од двојице пљачкаша је највероватније и тада учествовао – указао је Тирк.

Он је истакао да фотографијама, које су овај пут много боље, полиција покушава преко савезне криминалистичке службе и колега у Србији утврди идентитет пљачкаша. Пљачкајући златару у Клагенфурту овога пута су криминалци били насилни. Запосленима су запретили оружјем, а потом су поразбијали витрине и излоге, узели плен и побегли.

[pullquote_right]

Крстио их Интерпол

Пинк пантери су организована криминална група за коју Интерпол верује да броји између 200 и 500 чланова. Криминолози њихове пљачкашке вештине описују као “готово уметничке”. Према процени Интерпола, Пантери су успели да опљачкају неповратно накит у вредности од најмање 500 милиона долара, те да су “подвиге” остварили у Дубаију, Јапану, Швајцарској, Француској, Лихтенштајну, Немачкој, Луксембургу, Шпанији и Монаку.

[/pullquote_right]

 

Ова пљачка само је последња у низу која се приписује легендарној и веома ефикасној и опасној групи пљачкаша – Пинк пантерима

Пљачкашки поход Пантери су покренули пре равно 11 година, тачније у 2. маја 2002. кад је похарана ексклузивна јувелирница Граф у Њу Бонд улици у Лондону. Тог дана су Предраг Вујошевић и његова саучесница, коју је Скотланд јард означио као “неидентификовану Британку”, ушли у радњу у лондонском Вест Енду и тражили да погледају прстен вредан 37.000 фунти. Док су њих двоје разгледали прстен и тако одвлачили пажњу особља, у јувелирницу је упао Небојша Денић, са периком на глави и магнумом 357 у руци. Са њим је био и Милан Јоветић. За око три минута, Денић је покупио накит у вредности од око 23 милиона фунти, дао га Јоветићу и кренуо да бежи. Није стигао далеко. Двојица присебних чувара успела су да га савладају.

Јоветић, Вујошевић и неидентификована Британка су се дали у бег. Након што су успели да побегну, Јоветић плен предаје Вујошевићу и они се растају. Денић је завршио у истражном затвору, а убрзо му се тамо придружио и Јоветић. Вујошевић је успео да побегне у Француску, али је у лето 2004. и он ухапшен, када је откривено да је путовао са фалсификованим чешким пасошем.

Идућа велика пљачка је организована је 16. децембра 2003. у Франкфурту кад је украден накит и сатови вредни око 400.000 евра. Већ 5. марта 2004. Пинк пантери су стекли истински светску славу, пљачкајући драгуљарницу Ле Супре Диамант де Маки у Токију. Највреднији плен тада је била огрлица од 125 карата (Војвоткиња од Вендома) са 116 малих и једним великим дијамантом. Цена је 27 милиона долара.

Наводно су на мети биле и златаре у Осаки из који су маскирани пљачкаши однели накит вредан 750.000 евра. 
У априлу 2004. организована је крађа накита и у париском Лувру. За време 22. бијенала француског Удружења трговаца антиквитетима, група лопова за које париска полиција верује да су Пинк пантери, са штанда фирме Шопард однела је два дијаманта од 47 и 16 карата, вредних близу 12 милиона евра. Да су пантери озбиљни бандити показује и интересовање ФБИ и полиције Хонгконга који почињу њима интензивно да се баве 2006. године.

[quote]

Организација и логистика

Криминолози Еуропола и Интерпола утврдили су матрицу понашања банде, али су им и одали признање наводећи да их карактерише изврсна организација, логистика, да су војнички дисциплиновани и прецизни, да су “прави мађионичари”, те да делују веома брзо. Често су сами пљачкаши унајмљивали људе који немају баш никакве везе с криминалом јер је њима лакше да уђу у неку земљу и обаве пљачку само једном у животу. Тренирали би их специјално само за један задатак, а потом их богато наградили.

[/quote]

 

Наредна велика пљачка организована је 15. априла 2007. године, око 21.30 часова, а мета је била поново јувелирница Граф, овог пута у тржном центру Вафи сити у Дубаију. На прилично лошим снимцима, које су мобилним телефонима направили посетиоци тржног центра, виде се тројица људи како истрчавају из златаре. Један у рукама носи нешто налик црној спортској торби и седа за волан црног аудија А8, док друга двојица седају у исти такав бели ауди.

Веза са руском мафијом?

За чији рачун пљачкају Пантери? Драгуљи се ретко пљачкају како би били касније продати на црном тржишту, јер им се лако улази у траг, али су сами драгуљи добро средство плаћања. Тако су откривени и неки улови Пантера у Тел Авиву и Антверпену где су исечени и прерађени, а потом су доспели до Њујорка и Москве. Полако, али сигурно, и службеници Еуропола се у потрази за правим вођама Пинк пантера све више окрећу ка Русији у којој многе организоване криминалне групе имају бивше припаднике КГБ-а који имају одличне везе, могућност фалсификовања докумената и везе широм света.

 Приписују им туђе пљачке

Набрајање успеха банде могло би да траје унедоглед, али су сви ти подаци заправо непоуздани, јер се сматра да им се приписују и туђе пљачке, нарочито оне чији починиоци не бивају откривени.
Тако се заправо никад неће знати колико су и за чији рачун Пинк пантери инкасирали злата, драгуља, сатова и других драгоцености.

Опљачкани накит криминалци су потом сакрили у једном паркираном нисану који су претходно изнајмили. Полиција је пронашла нисан и накит у њему, и вратила га јувелирници. Полиција у Дубаију убрзо је дошла до податка да су, свега неколико сати након препада, пљачкаши авионом напустили Емирате. У августу 2007. године у Холандији је ухапшен Драган Ђорђевић, који је почетком 2008. изручен Емиратима, док је 29. маја 2008. француска жандармерија ухапсила Милана Љепоју у близини швајцарске границе. Том приликом код себе је имао лажни хрватски пасош.

У децембру исте године, Пантери су наводно успели да изведу и пљачку накита у Паризу вредну 80 милиона евра.
 

Банде организоване после пада комунизма: Румуни први ојадили Немце

У данима после слома комунизма у Источној Европи, Немачку је запљуснуо талас криминала који је надмашивао чак и вештину Пинк пантера.

У бројне филијале немачких банака упадали су ноћу непознати разбојници, камионом разбијали све и односили аутомате за новац. Касније су их негде у потаји разваљивали и пљачкали. Све су то снимале камере, али нико није могао да препозна лопове, мада нису били маскирани.

Испоставило се касније да је реч о Румунима, бившим агентима расформиране службе безбедности (Секуритатеа), које је неко окупио и послао илегалним каналима у Немачку да “зарађују” паре за свог новог послодавца.
Скандал је откривен и тадашњи немачки министар унутрашњих послова је летео за Букурешт да убеди нове власти у то да морају код куће да реше овај проблем и зауставе походе на Запад.

 

Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!