Србија

Бела куга коси и Србе и Шиптаре

У Пчињском округу у 10 година број становника се смањи за 8.000, значи сваке године 800 људи мање. Славомир Костић, географ из Врања, већ годинама прати демографска кретања на овом подручју и тврди да је у већини општина на југу број умрлих је двоструко већи од броја рођених.

– У последњих 10 година из Врања, Владичиног Хана, Бујановца, Сурдулице, Прешева, Босилеграда и Трговишта иселило се више од 4.000 становника, а са географске карте од последњег пописа нестало је још десетак села – каже Костић.

Интересантна су нека његова демографских запажања. Рецимо, Костић тврди да у Бујановцу има више српског становништва, него албанског, али тај податак није познат, па ова варошица слови за већински албанску средину.

– Природни прираштај у Прешеву и Бујановцу и даље је међу највишима у Србији, али и Врање је у плусу захваљујући, пре свега, албанским породиљама. Тако се у Врању годишње роди између 2.200 и 2.500 беба. Из врањске општине је трећина, друга трећина су деца из Косовског Поморавља, а остала су из Прешева и Бујановца.

[pullquote_right]

За изборе спремни

– Сваки пут око избора крене прича како чувени Велики Трновац има 10.000 становника. Права је истина да их је 6.000, а да само 4.000 има бирачко право. Додуше, они су дисциплиновани, па сви изађу на изборе кад им је у интересу. Захваљујући баш њиховим гласовима Албанци имају превагу у Бујановцу – тврди Костић.

[/pullquote_right]

 

Прешево је све до 1987. године имало своје породилиште где су долазиле породиље из албанских средина са југа Србије. Један од пројеката Министарства здравља и Координационог тела је да оно поново проради. Тиме би биле отклоњене разне сумње и малверзације око тога где се све рађају албанска деца – истиче Костић.

– У марту 2009. године врањска полиција поднела је кривичне пријаве против Бајрама Хасанија, директора Дома здравља у Бујановцу, и још три лекара ове здравствене установе, због сумње да су од 2005. до 2009. године издавали потврде албанским породиљама из Бујановца и околине да су се породиле у својим кућама, иако су порођаји обављани на Косову. Тако је шеснаесторо деце уписано у матичне књиге рођених у Бујановцу, што им омогућава примање родитељског и дечјег додатка, као и издавање личних докумената у Србији. Лекари су изјавили да су увек тако уписивали новорођенчад, а Хасани није процесуиран – каже Костић.

Низак природни прираштај главни је разлог што је на југу Србије све мање људи, али не и једини. Јер, нестају и албанска села где са наталитетом никад није било проблема. То је случај са селима Ђорђевац и Гаре, код Прешева, која су до пре 10 година била пуна људи. Сада тамо нема никог.

– То су азиланти које ових дана враћају из Белгије, Холандије и Немачке. Осим тога, и Албанке су се еманциповале и рађају све мање деце – тврди Костић. 
– Албанцима одговара да Срби мисле да их има много више него што их стварно има. А за то смо и сами криви, јер се попис ради на реч. “Аха, у кући вас је 15”, а нико не проверава да ли је то стварно тако.

 

Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!