Безбедност

Белорусија ће Србији повољно продати четири батерије С-300 и шест ловаца МиГ-29

ПРЕДСЕДНИЦИ Србије и Белорусије, Александар Вучић и Александар Лукашенко, у марту ће потписати уговор о куповини четири батерије С-300 и шест авиона миг 29, пише Ало.

Како наводи тај лист, позивајући се на неименован извор, договор о набавци новог наоружања за Војску Србије је завршен, а у марту 2018. године ће бити и званично потписан уговор између Србије и Белорусије.

„Војска Србије дефинитивно добија најсавременије наоружање, а читава ствар са Белорусијом је завршена. Уговорена је набавка четири батерије система С-300 и шест борбених авиона ‘миг 29’ што ће српску војску поставити на врх када је регион у питању”, изјавио је неименовани извор за београдски лист.

Он је додао да је реч о набавци чувених система С-300 и то верзије С-300 В и С-300 ПГ којима Белорусија располаже, док је ситуација са „миговима” слична као када је у питању набавка из Русије, што значи да ће Србија морати још додатно да их модернизује.

Модерне системе Минск је спреман да испоручи Србији под условима далеко повољнијим од тржишних, наводи лист.

Танјуг

�оментара

  1. Poštovana gospodo!
    1. Komandant RVPVOVS general Živak je 2013-e godine pitan u Moskvi šta mu treba?
    Rekao je:_ sve_
    Odgovor je bio:_sve možeš i da dobiješ,ali da garantuješ da će to ostati u Srbiji_
    Živak je pošteno rekao: _Ne mogu ništa da garantujem_
    Rečemo nu je na to:_Pa onda ništa_
    2. Srbija je imala zabranu da išta nabavi od Ruske tehnike ima to još uvek. 6 aparata su kupljeni ne zbog toga što Srbiji daju bilo kakvu taktičko operativnu prednost ,već zbog toga što EU preti da će nam oduzeti kontrolu neba i dati je Hrvatskoj jer ne ispunjavamo uslove bezbednog preleta bez minimalno 3 operativne pare. Nisu vojsci Srbije već kontroli leta kupljeni a vojska ih vozi da bi država inkasirala od preleta koridorom 4, oko 250 miliona evra godišnke.
    Rusija je Srbiji od 2010 godine nudila 22 MIG-29M i 2MIG-29UB s svom pripadajućom opremom i naoružanjem,probnim stolovima ,rezervnim motorima 0-e kategorije,opremom za tankovanje i naoružavanje aparata,čak i po 4 rakete H-410 za svaki komad a ukupno 500 komada R-73 i više od 1000 R-27, za samo 60 miliona dolara koliko je trebalo obeštetiti Madjarsku za čuvanje i održavanje, jer se te letelice od 2008 nalaze u Budimpešti posle prvog kap. remonta a Madari ih zbog zabrane NATO-a čiji su član ne mogu koristiti. Ta 24 aviona bi bili operativno taktička i vatrena nadmoć na balkanu. To nisu dozvoljavale NATO zemlje nikada pa ni sada. Doduše u vreme Tadića to nije niko ni pitao,Šutanovac je sa Švedjanima ugovarao polovne GRIPEN-e.
    2. 6 MIG-29,koje smo kupili -dobili polovne a potom treba da platimo oko 200 miliona evra za remont i apgrejd. Poklonjeni aparati su klasa II. Tj.(Novo iz fabrike klasa 0, posle prvog kapitalnog remonta(za avione MIG-29 do 2000 radnih sati ili 8 godina stajanke)klasaI,do ili posle drugog kapitalnog remonta,što je još ili 2000 sati ili 8 godina kalendarskog resursa klasaII). Važno je reći da Rusi sada više nisu ni mogli da poklone nove a da ne remete postojeće ugovore o proizvodnji koje imaju sa svojim VSS,Indijom(200 kom.),Pakistanom,Egiptom itd. Indija recimo pet godina čeka da se upotpuni isporuka.
    Ali mogli smo da uzmemo Madjarske koji su bolji od poklonjenih (u boljem stanju),jer su remonti već izvršeni i nultog su resursa-sati letenja. Madjari ih bi se rado rešili jer održavati ih u resursu košta a ne mogu da ih koriste i bez dozvole zemlje proizvođača ne mogu da ih prodaju trećoj strani a Rusija je bila spremna da da izvoznu dozvolu za Srbiju.
    Ovako su se naši majstori dosetili da na poklonu zarade tako što će iz 200 miliona navodno za remonte koje trebamo dati Ruskoj Avio Korporaciji staviti u džepove najmanje pola.
    3. Lukašenkov poklon ne postoji. Belorusija je samo od Rusije dobila saglasnost da sme Srbiji isporušiti opremu koja se treba platiti. PVO sistemi klase BUK su roba koju u bilo kom stanju ima kupca u svetu. Remont košta manje i kraće traje od proizvodnje a na nove se čeka dugo i ima u predplati dosta potpisanih ugovora. Jedan je kupac i Armija SAD-e,koja ih kupuje bez raketa da bi trenirala svoje pilote na njihovom odrazu radara lovca i elektronskom snopu.
    Naime po tom dogovoru Lukašenko će iz borbene upotrebe izvući nekoliko baterija BUK-a potrebnim Srbiji a Rusija će im isporučiti kontigente raketa S-300 a lansere i radar sami proizvode.Te tako zanoviti i ojačati svoj PVO. Prema rečima IGORA GONČAROVA direktora korporacije OKB iz Minska koji proizvodi sistem BUK, to moše biti samo za novac.(Belorusi proizvode sve sisteme PVO-radare,lansere,sisteme navodjenja itd, a rakete za sve to samo Rusija i to RRK-Ruska raketna korporacija.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!