Србија

Без панике, али… Београд би могао да потоне!

Зграда у земунској Улици 22. октобра, нагло је почела да тоне, а забрињавајућа је чињеница да то није јединствен случај у граду. Потенцијално је угрожен цео Београд, осим Ташмајдана и околине, јер су зграде подизане на лесној (седиментна, лако порозна, лапоровита или глиновита стена) и песковитој подлози, преноси лист 24 сата.

Надамо се да ће остати Београд на води, никако у води…

Грађевине могу годинама да стоје стабилно, али опасност долази од воде, односно дотрајалих канализационих и водоводних цеви, које могу да процуре и “минирају“ зграду.

– Зграда може да утоне за пет до шест дана. Лес спада у најосетљивије врсте тла што се тиче продора воде. Није потребно да вода тече и да га спира, довољно је да капље, а лес ће због своје порозне структуре да се сабије, а тло ће под оптерећењем објекта да се слегне – објашњава професорка Грађевинског факултета Мирјана Вукићевић.

Зидови попуцали за три дана

Пуцање цеви може за свега неколико дана да обруши зграду која никада није имала сличних проблема. Управо то се догодило у земунској згради, чији станари су описивали језиве звуке шкрипања, отпадања малтера и стварања пукотина пред њиховим очима. За свега три дана зграда се одвојила од суседне, зидови су попуцали као после земљотреса, а подови се искривили.

Један од најупечатљивијих примера последњих година је потонуће зграде ПМФ-а која је прошле године трајно санирана.

– Проблеми на ПМФ-у су се повремено јављали 40 година. У једној просторији под је изгледао као трбух, јер су зидови улегли и четврт метра. Пре три године пукла је цев испод Студентског трга и стубови предњег дела зграде улегли су више од 10 центиметара – каже професорка Вукићевић.

Проблем се најчешће решава побијањем шипова, тако да се оптерећење објекта пренесе на неке дубље слојеве земље који су знатно отпорнији. Да би се потонуће ПМФ-а трајно зауставило, грађевинци су испод целе зграде утискивали шипове.

Лесна подлога је највећи проблем пошто и неприметно, али трајно цурење цеви влажи терен, због чега може изненада да се слегне. То не значи да је и остатак града сигуран, јер текућа вода лако може да спере и пешчане новобеоградске насипе или да створи клизиште на падинама. Једина чврста подлога је стена, а стеновито тло у Београду постоји само око Ташмајдана.

Међутим, свака локација је специфична, па се пре градње најпре детаљно испитује тло. Добро саграђена зграда биће стабилна и на подводном терену, а грешке у градњи могу да изазову померања, али знатно спорије.

24сата.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!