Србија

Без посла сваки трећи Крушевљанин (видео)

Сваки трећи радно способан Крушевљанин је без посла. Плата већине је око 5.000 испод републикочког нивоа, а многи је не примају на време. Наду буде потенцијални инвеститори.

Према подацима Националне службе за запошљавање, сваки трећи радно способан Крушевљанин је без посла. У последње време, наду буди то што потенцијални инвеститори долазе у град и најављују улагања у Крушевцу, некада снажном индустријском центру.

Посао чека готово 16.000 људи, а ради двоструко мање. Однос пензионера и запослених је четири према један. Месечна зарада већине је око 5.000 испод републичког просека. Много је и оних који је не примају, и по неколико месеци.

“Дугује нам се осам плата, доприноси за 18 месеци и превоз за три године”, каже радник “Жупе” Радослав Ђорговић.

Посла, бар за страначки неопредељене, одавно нема у јавном сектору. Предузетници често мењају делатност и затварају радње. У центру је све више празних локала.

“Некада, кад ’14. октобар’ прими плату, радници се грабе за столице, не за сто. Данас није тако”, каже кафеџија Душан Михајловић.

Оно што се у Крушевцу не мења последњих година јесте број оброка у народној кухињи и број оних који примају социјалну помоћ – њих 2.700.

Секретар Црвеног крста Миломир Петронијевић каже да је око 600 корисника, а да потребе расту у зимском периоду.

Суморна слика града последњих месеци поправља се визуелно. Оптимизам донекле буди и све чешћи долазак потенцијалних инвеститора из иностранства.

Само у последња два дана били су Белоруси који су заинтересовани за ’14. октобар’ и Турци који ће за неколико месеци отворити фабрику чарапа и запослити 100 људи.

 

РТС

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!