Безбедност

БИА, ВОА и ВБА мењају називе?

Стратегија реформе јавне управе у Србији, која се тренутно налази на јавној расправи, оцењује да се више организација и органа управе називају “агенције”, иако то није у складу са законима о јавним агенцијама и о државној управи. То значи да би у наредном периоду оне могле да буду преименоване, тако што ће се из њихових имена избацити реч “агенција”, пише дневни лист “Данас”.

Међу спорним “агенцијама” су Војнобезбедносна и Војнообавештајна агенција, Безбедносно-информативна, као и агенције за заштиту животне средине, за приватизацију и за борбу против корупције.

У Министарству правде и државне управе кажу да је Стратегијом за сада само констатовано да поједини органи “различите форме имају иста имена”, као и да ће се прво урадити база података свих органа у јавној управи.

“Када се уради база, коју досад нисмо имали, биће урађена анализа на основу које ће се видети да ли постоји потреба за променом назива одређених органа”, објашњавају у Министарству правде, додавши да још не постоји списак органа са спорним називима.

У Стратегији реформе јавне управе идентификован је “проблем недоследне примене Закона о јавним агенцијама и одређена неконзистентност у оснивању правних лица јавног права које имају назив агенције”. Поред јавних агенција, како се додаје, постоји и одређени број других организација које носе назив “агенција”.

Како се наводи у стратегији, то су, пре свега, органи државне управе у саставу министарстава, као што су ВОА и ВБА у оквиру Министарства одбране и Агенција за заштиту животне средине при Министарству енергетике, као и посебне организације, односно БИА.

“Ословљавање органа управе у саставу министарстава агенцијама није у складу са важећим Законом о државној управи који за тај облик органа државне управе предвиђа три могућа облика – управе, дирекције и инспекторате”, напомиње се у Стратегији.

Поред тога, постоје и агенције које нису у систему државне управе, каква је Агенција за приватизацију, која послује по прописима о јавним службама, или Агенција за борбу против корупције, која је самосталан и независан државни орган одговоран Народној скупштини.

“Зато се може закључити да постоји потреба за уређењем правно статусних облика у којима се појављују агенције. Министарство надлежно за послове државне управе ће на основу извршене анализе постојећег стања у овој области проверити испуњавање услова за постојање јавних агенција које сада делују у систему јавне управе Републике Србије”, закључено је у Стратегији.

 

Данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!