Аналитика

Битка за Крим: Неуспех специјалних служби и стимулишуће санкције

Обевештајна служба САД пропустила је „заузимање“ Крима – без обзира на активно прислушкивање електронских и дигиталних комуникација Русије, Украјине и балтичких земаља.

Како пише Вол Стрит Џорнел, у Вашингтону је скандал: тамо до данас не могу да схвате зашто се то десило. На жалбе америчких експерата реаговао је шеф руског Министарства за везе и масовне комуникације Николај Никифоров. На својој страници на Инстаграму министр је приметио: амерички безбедњаци су сами ставили крст на даље коришћење „софтвера и хардвера“ из САД у државном сектору Русије. И сада су планови Москве од Вашингтона поуздано сакривени.

Неуспех обавештајаца је изазвао бурне спорове у америчком естаблишменту. Део чиновника је уверен да су Русима помогла откровења Едварда Сноудена о методима сакупљања информација у специјалним службама САД. Други су уверени да процуривања са тим немају везе: једноставно Москва уместо екетронских користи препотопске методе – шаље наредбе по куририма.

Како се испоставило, истина је негде на средини. Курире Москва такође користи, као и Вашингтон. Али у техничком погледу Русија се испоставила не тако успаваном као што то замишља Запад. Према подацима стручњака, у офисима специјалних служби и других организација већ годину дана стоје компјутери Обруч производње руске компаније РНТ. Према речима експерата, они се не могу назвати потпуно руским – сви делови су из Кине. Ипак делови пролазе брижљиву проверу – нема ли у њима прислушкивача и осталих лукавих уградњи помоћу којих инфорамције могу да буду украдене и предате наручиоцу шпијуну. Сваки компјутер има сертификат безбедности, како би на њему могли да се обрађују тајни државни подаци. Уређаји су опремљени домаћим операционим сустемом чије је језгро Линукс, али обзиљно прерађен према захтевима ФСБ. Примењује се и систем управљања поштом ClearMail: он не само да прати безбедност преписке, већ и контролише њен садржај. Тајни материјали не могу да се шаљу поштом.

Последњи догађаји у Украјини, спајање Крима са Русијом изазвали су предвидиву реакцију власти западних земаља. Између осталог то су покушаји изолације Москве од међународне заједнице. Томе треба да доприносе не толико политички кораци, већ и економске санкције. Ипак бизнис-заједница, посебно у Европи, сличне мере није спремна да подржава. Па и међународна заједица – то није само Запад, истиче председник конзорцијума Инфорус Андреј Масалович.

Можемо да одустанемо од софтвера и хардвера из САД у једном дану. Поред САД постоји и Југоистична Азија која већ 20 година прати курс самосталности. Тамо могу да се нађу аналози свих америчких израђевина. Тамо могу да се нађу партнери. Постој искуство од пре 30 година када је постојао у САД Комитет за контролу испорука стратешких технологија за земље Источног блока. Без обзира на то што је он врло ефикасно покушавао да омете ове испоруке, ми смо то исто тако ефикасно превладавали. Такве забране пре наносе штету САД, а не Русији.

Што се тиче америчке обавештајне службе, она је сада опрезна. Специјалне службе САД признају да им је тешко да оцене намере Владимира Путина. Података радиоелекторнског извиђања је врло мало, а хваљене америчке беспилотне летелице изнад руске територије се не користе: то вам нису пустињски региони Пакистана. Специјалци из САД мораће да се прилагоде новим условима. Или да шаљу званичне захтеве о намерама руског руководства у Кремљ. Тамо ће им одговорити.

 

Игор Силецки

Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!