Безбедност

Борбена моћ у фотошопу

Најава начелника Генералштаба Љубише Диковића о наоружавању и модернизацији Војске Србије, по мишљењу војног аналитичара Александра Радића је само ново фотошопирање српске стварности.

Значи, немамо муницију за “нору”?
– За тај калибар смо користили пројектиле са америчких хаубица које смо добијали из војне помоћи, али оне су повучене из наоружања као застареле. Дакле, јасно је из чега ћемо пуцати.

А “лазар”?
– У развоју “лазара” заиста учествује Војска, али то возило још није дошло до фазе прототипа, а прототип је онај први примерак који иде на испитивање. О наоружању Војске Србије тренутно имамо само “слике” и обећања која, са једне стране долазе из редова групе људи која је раније у СДПР водила пројекте за извоз, а са друге – из интереса Српске напредне странке. То је и метафорично и практично фотошопирање стварности.

Ништа без ескадриле

Обећани су и борбени авиони?
– Тек 2014. године смо сазнали да од тога нема ништа, а притом, стално се говорило како ће Србија набавити “мању количину” тих авиона. У наоружању сваке војске, ма колико имала, не постоји опција “и имамо и немамо”. Тако је и за авионе. Минимална организацијска количина са којом ратно ваздухопловство може да организује обуку и оспособљава свој кадар је ексадрила, а она броји 12 или 14 авиона.

На шта конкретно мислите?
– Вучић је за Божић, на ТВ Пинку показивао само фотошоп фотографије које немају никакве везе са стварношћу, јер су та средства далеко од тренутка када могу да уђу у наоружање.
Из буџета Србије за ову годину види се да ће половина новца Војске отићи за набавку само једног хеликоптера – Ми 17 В5. То је све.

Ваљда два хеликоптера, тако је договорено 5. септембра у Москви?
– Е сад следи и најлепши део фотошопиране стварности. Од државног секретара у Министарству одбране смо чули да ће један хеликоптер купити Војска, а други држава. Тако смо сазнали да набавка војне технике може да буде посао и војске, али и државе, само што ми није јасно у чему је разлика између државе и војске.

Како је то могуће?
– Истина је да је планирано да оба хеликоптера купи једна друга организација, а када је то пропало, нико није смео да каже зашто је тај договор пропао, па нас сада лажу. Пошто се већ “утркујемо” и поредимо са Хрватима, истине ради, хрватско Ратно ваздухопловство већ има 24 хеликоптера који Србија купује од 2012. године.
 

Ђ. Баровић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!