Србија

Боже благи, ко изроди оволике ИДИОТЕ који ће од функционалног моста да направе скулптуру и ставе га у парк!?

Део јавности који је пре расписивања анкете о судбини Старог савског моста био уверен да је већ одлучено да он буде постављен као скулптура у парку Ушће јуче је већ био уверен да су имали право. Јер, званични резултати гласања на порталу града окончани су у корист опције да се речна саобраћајница премести између Музеја савремене уметности и Бранковог моста, да испод ње буду угоститељски објекти и неколико галерија, и да се гради пешачко-бициклистички мост у Блоку 70, у продужетку Омладинских бригада. Са освојена 3.454 гласа то је за 618 гласова више од друге понуђене варијанте – пресељење и доградња моста између Новог Београда и Аде Циганлије за пешачко-бициклистички саобраћај. Она би обухватила демонтажу Старог савског моста са садашње позиције и постављање на нову локацију са израдом нових бетонских стубова, челичне конструкције и изградњу прилазних стаза у наставку Улице омладинских бригада до Аде Циганлије.

Друга опција која је добила 2.836 гласова јефтинија је, коштала би, наведено је у анкети, око 14 милиона евра, што је за око милион евра мање него прва која би обухватила две интервенције – измештање препознатљиве зелене лучне конструкције у парк и градњу новог моста који би повезао Нови Београд и Чукарицу.

Гласање је трајало од 24. октобра до 15. децембра и за то време за бројне житеље престонице и стручну јавност варијанта да се мост сели и служи као скулптура била је неприхватљива и бесмислена. Неки су били још оштрији у коментарима тврдећи да ће телима бранити уклањање трамвајског моста који у силуети и меморији града игра веома важну улогу.

Званичници града уверавали су да ће Београђани, учесници анкете, дати последњу реч о судбини моста, али се из њихових изјава могло закључити да навијају за опцију која је на крају и победила. Они се јуче тим поводом нису оглашавали. У наредне две недеље, како смо незванично сазнали у Градској управи, биће познати „следећи кораци у вези са Старим савским мостом”.
Шта год да то значило, мост је за дислокацију виђен још 2016, а према последњим најавама требало би да буде измештен са садашње позиције на пролеће следеће године. На његовом месту треба да буде подигнут нови, али већег капацитета, због изградње стамбено-пословног комплекса „Београд на води”.

Покрет слободних грађана: мост заштитити као културно добро

Покрет слободних грађана покреће иницијативу за упис Старог савског моста у евиденцију добара која уживају претходну заштиту и иницира поступак његове пуне заштите, наведено је у саопштењу ПСГ-а. Повод за овакву реакцију су најаве да ће Стари савски мост бити измештен и реконструисан на неким од понуђених локација и зато ПСГ, како наводи, изражава негодовање због предвиђених активности.

– Стари савски мост је један од најважнијих инфраструктурних објеката у Београду који са аспекта историчности и аутентичности испуњава неопходне услове за упис у евиденцију и утврђивање статуса културног добра, а на основу Закона о културним добрима Републике Србије – пише у саопштењу ПСГ-а.

Аутор: Далиборка Мучибабић, Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. А у власти све идиот до идиота, све гори од горега, ко да су их са свећом по магли и мраку тражили и наватавали.
    САЧУВАЈ НАС БОЖЕ.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!