Хелм

Бугарски експерт: Са ширењем коронавируса угасила се идеја атлантског братства

Последњих година САД су више пута подривале поверење Европе прислушкивањем разговора на највишем нивоу и претњама да ће увести санкције за самостално донете одлуке, изјавио је бугарски политиколог Станислав Бачев и додао да се ширењем коронавируса угасила идеја о атлантском братству.

„Ако се тако нешто настави још дуго и без последица, можемо почети да водимо дискусију о чудном облику европског мазохизма и изопаченим облицима ужитка. Човек добровољно не остаје тамо где га повређују. Уколико он то ради, то је знак да нешто није у реду. Са државама је исто тако“, изјавио је Бачев у интервјуу за лист „Дума“.

Политиколог се пита да ли су санкције, које САД намећу пројектима у којима учествује Русија, антидампинг мере против бројних европских компанија и њихово кажњавање због сарадње са Ираном у стању да приморају барем западни део Европе да започне процес еманципације, ако не и независности од америчког надзора на континету.

Независност од Америке

Експерт сматра да је тешко говорити о независности од Америке, ако се узме у обзир велики број америчких војника у Европи и чињеница да се земље Европске уније крећу у разним правцима.

„Чак и наше војне базе припадају Америци, а не НАТО-у. Док није проглашена пандемија коронавируса, припремале су се највеће војне вежбе НАТО-а у последњих 25 година, на којима је планирано учешће 37.000 војника и распоређивање војне технике у Немачкој, Пољској, Белгији и балтичким земљама у периоду од два месеца, а уочи 9. маја – Дана победе. Истовремено су бројни лидери прихватити позив да присуствују паради у Москви. То не говори ни о каквом савезу и активностима у истом правцу“, рекао је експерт.

Идеја о атлантском брату ─ заблуда

Политиколог сматра да се са ширењем коронавируса угасила се и идеја о атлантском братству.

„Постали смо сведоци тога да су САД донеле једнострану одлуку о затварању своје територије за Европљане, после чега се појавила и вест о вакцинама из Европе и покушајима да се оне откупе. Овде се окончава идеја о атлантском братству“, рекао је Бачев.

С тим у вези, он је цитирао речи бившег америчког председника Вудроа Вилсона.

„Једном поведите овај народ у рат и заборавиће да је икад постојало нешто као што је толеранција. Да бисте се борили, морате бити окрутни и немилосрдни, дух безобзирне окрутности продреће у саму срж нашег националног живота“, изјавио је Вилсон 1916. године.

Експерт је истакао да не треба губити из вида спекулације попут оне да су САД покушале да купе патент од немачке компаније „КјурВак“, која прави вакцину против коронавируса, или да је амерички председник Доналд Трамп желео да све научне делатности компаније пренесе у Сједињене Америчке Државе.

„У историји се кризна времена често испоставе као погодне ‘мутне воде’ за спекулације“, рекао је Бачев.

Добри односи с Русијом – неминовни

Он се такође осврнуо и на могућност развоја односа Западне Европе и Русије.

„Дугорочно посматрано, добри односи са Русијом су неминовни. Може се чак рећи да је ЕУ потребна подршка Русије. Када је реч о култури – што пре се схвати да се америчка култура одавно разликује од европске, тим боље. Ако говоримо о Русији, она је осуђена да буде различита, са позитивном конотацијом, али истовремено европска“, закључио је експерт.

Спутник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!