Економија

Чак и дугови на продају

Привредници све теже подмирују кредите, па банке уводе “трећа лица” за наплату зајмова. Потраживања могу уступати свим предузећима која имају интерес за то

СВЕ више грађана и фирми не отплаћује кредите због кризе и високих камата. Проблематични зајмови, чије је кашњење у отплати веће од 90 дана, достигли су 19,4 одсто, што је једна од највиших стопа у региону. Према званичним подацима, предузећа не отплаћују 25 одсто зајмова, а незванично се помиње податак од чак 30 одсто. Грађани су и даље ревноснији и њихова доцња је 8,2 одсто.

– Проблематични кредити расту од 2008. године и њихов ниво је забрињавајући – каже Владимир Чупић, председник Одбора за финансије Привредне коморе Србије. – Такав проценат учешћа проблематичних кредита утиче на квалитет активе банака, резултате банкарског сектора и цене банкарских производа и услуга.

Све тежа отплата кредита ставља банке у позицију да размишљају о отпису дела дуга, док траже увођење наплате зајмова преко “трећих лица”. Дугови банкама, иначе, износе око 20 милијарди евра. Највише дугује привреда – око 13,5 милијарди, затим грађани – 5,6 милијарди, док остатак одлази на предузетнике и пољопривреднике.

 ШПЕКУЛАНТИ 

СтруЧњаци за хартије од вредности сматрају да ће за уступање оваквих потраживања најзаинтересованији бити шпекуланти. Тако је свуда у свету, па ни код нас неће бити изузетка. Ипак, како да се реши проблем тешко наплативих зајмова? Брокери кажу да ако банка има лоше пласмане, који су уз то и лоше обезбеђени, најбоље је да их отпише. Што су пласмани сигурнији и боље обезбеђени, то је и њихова цена при уступању већа. Засада банке продају лоше кредите, и то по цени која једва достиже 20 одсто преосталих обавеза клијента.

 Одбор за финансије је предложио да се ради решавања проблема у вези са овим кредитима, између осталог, омогући банкама да доспела потраживања од фирми могу да уступају не само предузећима која се претежно баве финансијском делатношћу већ и другима која имају интерес за то.

– Такво решење је предвиђено јер се смањује могућност да потраживања откупе фирме повезане са дужником, што је у интересу банака – рекла је Бојана Мијаиловић из Сектора за контролу пословања НБС. – Такође, онемогућава се и да потраживања откупе предузећа повезана са банком и обезбеђује се фер процена вредности тог потраживања. У појединим земљама региона биланси банака су привремено “чишћени” од проблематичних кредита њиховим преносом на повезана лица, што се касније банкама враћало као бумеранг.

Банкари код нас, сем потешкоћа у враћању, имају проблем и с пласманима. Тешко је, како сами кажу, да пронађу клијента за ког с извесношћу може да се процени да ће успети да врати своје обавезе на време. У условима када враћање старих зајмова касни, и банке су изузетно опрезне, па су процене пре одобравања зајмова све ригорозније.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!