Економија

Царине као последња линија одбране домаћег аграра

Министарство пољопривреде ће саставити листу пољопривредних производа за које ће од ЕУ затражити продужавање царинске заштите након 2014. године, најављују из тог министарства.

Подсетимо, одмах по доласку на место министра пољопривреде, Горан Кнежевић изјавио је да ће се с Европом разговарати о одлагању либерализације увоза пољопривредних производа из ЕУ, а то је „Дневнику” потврдио и пре неколико дана.

– До разговора ће сигурно доћи. С партнерима из ЕУ у сталном смо контакту, решавамо питање по питање и проблем по проблем – казао је Кнежевић.

На листи пољопривредних производа за које ће се тражити царинска заштита и након последње, шесте године транзиционог периода за либерализацију трговине, биће махом производи од воћа и месо. Државни секретар у Министарству пољопиривреде Данило Голубовић јуче је за портал „ЕурАктив Србија„ изјавио да у ту групу спадају производи воћарства и кланичне индустрије, попут свињског меса, чији извоз у ЕУ до сада није био значајнији.

– То су пре свега производи на нивоу нулте царинске заштите за које ћемо статистички да утврдимо да имају проблем у случају конкуренције из ЕУ – рекао је Голубовић.

Како је казао, Европска комисија ће на састанку пододбора за пољопривреду крајем јануара одговорити да ли је могуће прихватити захтев Србије за продужавање царинске заштите појединих производа и после 2014. године. Голубовић је оценио да ће прихватање захтева Србије „бити врло тешко”, будући да то није питање преговора о пољопривреди већ ревизије целокупног Прелазног трговинског споразума и поновних преговора са свим чланицама које би том приликом могле Србији поставити нове услове.

Голубовић је казао да је министар Кнежевић на састанку са шефом Делегације ЕУ у Србији Венсаном Дежером изнео иницијативу.

– Надамо се да ћемо у одређеном степену наићи на разумевање Европске комисије и наћи начин да то и административно и практично буде најмање компликовано – казао је Голубовић.

Иначе, кад је реч о пољопривредним производима, за око 96 одсто пољопривредних производа царина ће 2014. бити нула. Међутим, у делу где Србија има домаћу производњу, ти производи остаће заштићени царинама и после 2014. Реч је око 400 тарифних линија пољопривредних производа, међу којима су воће, поврће, житарице, месо, млеко… За њих ће после 2014. царина бити од 20 до 80 одсто основне царине.

Подсетимо, до ратификације Споразума о стабилизацији и придруживању примењује се Прелазни споразум о трговини и трговинским питањима (ПТС), који омогућава несметане трговинске односе с ЕУ. С почетком примене ПТС-а, од 1. јанура 2009. године, почело је фазно укидање царина на пољопривредне (и индустријске) производе пореклом из ЕУ. Тај споразум има привремени карактер, а примењиваће се до потпуне ратификације ШП-а у свим земљама чланицама Уније. У тренутку потписивања ПТС-а, вероватно су преговарачи имали пред собом светлију слику о напретку Србије на европском путу, на којој смо већ били пред вратима ЕУ. Овако, пољопривреда ће се за годину дана наћи на брисаном простору јер ће се суочити с европском конкуренцијом која иза себе има веће подстицаје, уређеније тржиште, стандарде… С тог становишта, напори да се издејствује царинска заштита и након 2014. сада имају смисла.

        СГлушчевић

Конкурентност пре свега

– У наредном периоду, значи до 2014, Србија мора линеарно код свих производа пољопривредног порекла да ради на подизању продуктивности, што је један од основних фактора конкуретности – каже за „Дневник” стручњак ПКС-а Војислав Станковић. – Нисмо на прави начин искористили тај транзициони период јер мере аграрне политике нису доприносиле подизању конкуретности, а ту се пре свега мисли на плаћање по хектару.

 

Дневник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!