Економија

Цене горива подивљале

Раст цена нафтних деривата настављен је и у четвртак на скоро свим бензинским пумпама у Србији. Поскупљења сваодневна

РАСТ цена нафтних деривата настављен је и у четвртак на скоро свим бензинским пумпама у Србији. Тако је литар најтраженијих деривата нафте, евродизела и европремијума БМБ 95, достигао и 145,90 динара по литру. Нове више цене имају и безоловни бензин и дизел који стижу из рафинерије у Панчеву. Дизел Д2 је догурао до 135 динара, а бензин 139,90 динара за литар!

Нафтна индустрија Србије је саопштила да је била приморана да повећа великопродајне цене нафтних деривата због отежаног снабдевања Дунавом. Највећи снабдевач горивом Србије објавио је и своје просечне цене (евродизел 139,26, Д2 128, БМБ 95 135 и европремијум БМБ 95 140,28 динара по литру), што је навело поједине власнике приватних бензинских станица да запрете блокадом цистернама рафинерију у Панчеву тврдећи да НИС продаје скупље гориво у великопродаји него у малопродаји.

Иако су цене на бензинским станицама све веће, нафташи тврде да су у Србији октани јефтинији него у земљама региона!

 МАРЖЕ ОСТАЈУ МИНИСТАР за инфраструктуру Милутин Мркоњић је, бар накратко, обрадовао јавност тврдећи да Влада Србије разматра да ограничи марже нафтним компанијама. Премијер Мирко Цветковић, дан касније изјавио је да Влада није разматрала ограничење марже на нафту, истакавши да је то питање доста сложено. – У питању су наше међународне обавезе о слободном тржишту – рекао је премијер.

 – Од нас су јефтинији само Бугарска и Румунија – каже др Петар Шкундрић, саветник премијера за питања енергетике и председник Нафтног комитета Србије.

– Либерализација тржишта нафтних деривата пре нешто више од годину дана дала је одличне резултате. Када би данас примењивали тадашњу формулу Владе о формирању цене горива деривати би били скупљи за 12 до 15 динара по литру него данас. Када би применили, такозвани „медитерански модел“, опет бисмо плаћали, за пет до шест динара скупље гориво.

Саветник премијера оцењује и да марже нису велике и да су на нивоу маржи у региону уз напомену да када би дошло до неоправданог економског искакања онда би држава имала разлога да реагује.

– Уз контролу великопродајних цена НИС ако се жели да се учини становништву и привреди да не дивљају цене горива онда би држава могла да смањи своје захватање и да умањи акцизу у износу за који се повећава набавна цена – сматра Небојша Атанацковић, председник Уније послодаваца Србије.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!