Свет

ЦИА прекинула „љубавну” британско-кинеску везу

Њујорк – Амерички дневни лист „Волстрит џорнал” указао је почетком недеље на нове индиције, по којима је енглески трговачки заступник Нил Хејвуд, отрован пре годину дана у Кини, био агент британске обавештајне службе за иностранство МИ-6.

Читаоцима је предочено да је Хејвуд био жртва обрачуна у шпијунском миљеу, а истовремено је постављено питање – зашто Британци, укључујући министра спољних послова Вилијама Хејга, тврде да Хејвуд није био у служби државе, ни сарадник „неких службених (обавештајних) структура”.

Џереми Пејџ, прво перо редакције, када је о шпијунским аферама реч, довео је у питање исправност пресуде изречене Гу Кајлај, супрузи бившег високог функционера Боа Силаја. Она је осуђена летос у Кини, на такозвану одложену смртну казну, због злочина који је тужилаштво представило као „акт љубоморе и користољубља”.

„Улога Кајлај у убиству Хејвуда остаје неразјашњена – злочин је, извесно, имао другачију позадину”, тврди Пејџ и описује до детаља изјаве сведока на основу којих би се могло закључити да је Хејвуду пошло за руком да „врбује” високог кинеског функционера Бо Силаја. Због тога је наводно убијен, а злочин би био заташкан као смртни случај Хејвуда због прекомерног уживања у алкохолу, да америчка амбасада у Пекингу није пружила уточиште надлежном шефу кинеске полиције и разоткрила да је реч о убиству.

***

Теорија „Волстрит џорнала” о умешаности обавештајних служби у злочин није нова. Недостаје битан елемент који упућује на америчку улогу у трострукој игри. Према проценама европских обавештајних кругова, британски агент се „уплео у кучине” три службе – кинеске, британске и америчке ЦИА.

Хејвуд је у Кини следио опробану тактику МИ-6 успостављања контаката са челницима политичких структура у иностранству. При том је „донацијама” стварао „залог” који је гарантовао сарадњу у интересу Британије. Упркос двострукој тактици прерушавања – хвалисао се да је шпијун, возио „јагуар” са бројем 007 и био, званично, трговачки представник ауто-марке „Астон Мартин”, који је Џемс Бонд возио у неколико филмова – дуго је био под присмотром кинеске обавештајне службе, али и „у зеници будног ока агената ЦИА у Кини”.

Када је открио да су му Кинези ушли у траг, покушао је да се „искупи” информацијама о америчкој шпијунској мрежи у Кини. Ти подаци, или Хејвудова признања, свеједно, довела су до хапшења секретара заменика министра за државну безбедност – Кинескиње која је као стипендиста школована у САД, где ју је заврбовала ЦИА. У даљем развоју разбијене су америчке шпијунске мреже у војним и обавештајним центрима Кине и Русије, а подстакнута је и медијска кампања на уштрб Американаца.

Случај би ушао у историју ривалских односа обавештајних „рођака” ЦИА и МИ-6, да посредством америчке амбасаде није претворен у британско-кинеску државну аферу. 

Протестом британског премијера Дејвида Камерона код кинеског шефа државе Ху Ђинтаоа, афера је одложена ад акта, да би минулог уторка била „подгрејана” чланком „Волстрит џорнала”. И то баш дан уочи председничких избора у САД и непосредно пред почетак 18. Конгреса Комунистичке партије Кине.

„Јавности у Кини и у САД предочено је да је Америка дала допринос демократизацији Кине”, кажу извори и указују да је убиством Хејвуда подстакнута „политичка демонтажа” Бо Силаја, једног од најзначајнијих кадрова Кине, који су тежили враћању политици бивших времена – скретању улево.

 

Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!