Србија

Да ли ће Србија постати сабирни центар за мигранте?

Премијер Србије Александар Вучић поновио је да Србија неће дизати ограде и бодљикаве жице, без обзира на то да ли ће доћи до евентуалног затварања граница у појединим земљама за избеглице и нагласио да Србија неће бити „скретничар, већ ће помоћи тим људима“.

Политички аналитичар Ђорђе Вукадиновић за Спутњик каже да, после серије напада у Паризу и најављених бедема на границама суседних земаља, ризици и искушења по Србију експоненцијално расту.

Према његовом мишљењу, иде се на успостављање више или мање тврдих граница, а Шенген ће се под различитим изговорима и у различитом облику суспендовати, или ће се мењати његове одредбе.

„Мислим да ће се Србија наћи у ситуацији да буде прва безбедна земља са опасношћу да из ње десетине хиљада миграната не може да оде даље или да јој они буду враћени из земаља ЕУ. Могло би се сматрати чудом уколико такав сценарио буде избегнут“, упозорава Вукадиновић.

Србија је у опасности да постане сабирни центар за мигранте, сматра Вукадиновић и додаје да ће премијер и Влада морати да размотре неке нове опције.

„Мислим да ће и Београд, слично као и добар део чланица ЕУ, покушати барем да ограничи прилив избеглица, као и да смањи број оних који ће се враћати из земаља ЕУ у Србију“, каже Вукадиновић.

Остаје да се види, каже Вукадиновић, да ли ће Србија успоставити чвршћу контролу граница према Македонији или ће, као Мађарска, применити оштрију законску регулативу за нелегалне преласке границе.

И политички аналитичар Драгомир Анђелковић верује да, у случају да суседне земље затворе своје границе, Србија може да очекује нови притисак миграната који ће се у њој и задржати.

„Време је да Србија, у складу са политиком коју воде друге земље, почне да штити своје границе. Дакле, да блокирамо нелегалне уласке у Србију, да помогнемо Македонији око изградње њеног зида и у заштити њене границе, а ако је потребно и ми сами да подижемо зид, јер задатак власти је да пре свега штити грађане Србије, који су угрожени садашњим развојем догађаја“, каже Анђелковић за Спутњик.

Аналитичар верује да ће Влада Србије морати да преиспита досадашњу политику, а да је само питање модалитета како ће то урадити.

У светлу терористичких напада у Паризу, Француска је најавила да ће у петак, на састанку министара унутрашњих послова ЕУ, тражити ревизију Шенгенског споразума. Медији спекулишу да би могло доћи до укидања Шенгена.

Драгомир Анђелковић каже да предлог Француске није рушење Шенгена већ његова корекција или евентуална суспензија на неко време, док ЕУ не ојача контролу својих спољних граница.

„Мислим да су те мере оправдане и да Србија треба да се угледа у том погледу на Француску, да коначно и ми почнемо да штитимо своје границе и да прекинемо са досадашњом политиком олаког пропуштања тока миграната. Када се ради о грађанима Србије, ту неће доћи до суспензије безвизног режима, већ до евентуалног увођења контрола међу европским земљама, што ће нам наравно, као и свима другима, мало отежати путовања, али неће представљати превелики проблем“, уверен је Анђелковић.

Ђорђе Вукадиновић, међутим, каже да је Шенген, у овом тренутку, фактички суспендован на територији већине чланица ЕУ, поготово онима које се налазе на такозваној мигрантској рути.

„И пре овог трагичног догађаја у Паризу било је јасно да слика Европе и ЕУ, након овог мигрантског таласа, неће бити онаква каква је била пре него што је он почео. Не улазећи у то да ли ће већ у петак бити ревидиран и у коликој мери, чињеница је да је шенгенски бедем попустио, а темељи ЕУ се тресу и повијају под ударима мигрантске кризе“, закључује Вукадиновић за Спутњик.

Спутник

фото: Tanjug/ AP/Darko Vojinovic

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!