Македонија

Дан после фијаска НАТО и ЕУ у Македонији: Шта сад?

Референдум у Македонији о промени имена није успео због недовољне излазности бирача. Премијер Заев одлуку премешта у парламент. Шта даље?

Избори у новембру?

Грађани Македоније на референдуму су се изјашњавали на постављено питање “Да ли сте за улазак у ЕУ и НАТО прихватањем договора Републике Македоније и Републике Грчке?”, по ком би Македонија требало да се зове Република Северна Македонија.

Референдум је био расписан као консултативни, односно необавезујући, а да би био успешан, потребно је било да на биралишта изађе 50 посто плус један од укупног броја бирача. Међутим, према подацима Државне изборне комисије излазност на референдуму била је само 36,11 одсто, а “за” је гласало 91,25 одсто бирача који су изашли, док је против било 5,82 одсто.

Директор македонске изборне комисије Оливер Деркоски је изјавио да референдум није резултирао као валидан. “Јасно је да овим референдумом одлука није донета”, казао је Дрекоски новинарима.

Македонски премијер и лидер СДСМ Зоран Заев најављује премештање доношења одлуке о усвајању Преспанског споразума у парламент, а ако и ту не успе, организовање ванредних парламентарних избора. Заев је пре референдума рекао да ће поднети оставку уколико он буде неуспешан али је јуче “променио плочу”, рекавши да неће поднети оставку.

Он каже да је референдум био успешан: “Данас смо имали успешан референдум, већина грађана је гласала ‘за’.” Он је подсетио да је за гласање у парламенту о уставним променама потребна двотрећинска већина и позвао политичке противнике да оставе партијске и личне интересе по страни.

– Разговараћемо са противницима у парламенту и уколико имамо двотрећинску већину за уставне промене, наставићемо са реализацијом споразума са Грчком. Уколико то не будемо имали, расписаћемо нове изборе – рекао је Заев и навео да ће, уколико дође до избора, они бити одржани у новембру.

“За Македонију долази златно време”

Према његовим речима, за Македонију долази златно време. “Од 650.000 грађана, већина је гласала ‘за’. Желим да се захвалим свим грађанима, и онима који су гласали ‘за’ и онима који су гласали ‘против’, јер су преузели одговорност. Грађани су показали демократску зрелост и корачају нашим путем ка ЕУ и НАТО”, рекао је Заев.

С друге стране, опозиција која се противи споразуму с Грчком на улицама слави. Лидер највеће македонске опозиционе странке ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски, изјавио је да су грађани на референдуму, они који су гласали “против” и они који нису изашли, послали поруку да је “ово Македонија” и оценио да се Македонија изјаснила против Споразума са Грчком о имену.

По завршетку гласања огласили су се и европски комесар за проширење и суседску политику Јоханес Хан као и генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг.

“Са значајним бројем гласова ‘за’, постоји широка подршка за Преспански споразум и евроатлантски пут те државе. Сада очекујем од свих политичких лидера да поштују ову одлуку и да иду напред са највишим степеном одговорности и јединства у свим партијама, у интересу државе”, навео је Хан на Твитеру.

Столтенберг је поздравио је исход референдума у Македонији и позвао све политичке лидере у Македонији да се понашају конструктивно и одговорно.

“Поздрављам гласање ‘за’ на референдуму. Врата НАТО су отворена, али све националне процедуре морају бити завршене”, написао је Столтенберг на свом Твитеру.

б92.нет, Вестионлине

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!