Свет

Давос 2013: Кисинџер каже да је нуклеарна криза са Ираном близу

Бивши амерички државни секретар Хенри Кисинџер упозорио је да криза која укључује нуклеарни Иран ту у “догледно време”.

Нобеловов лауреат, 89, говорио је о изгледима на Блиском истоку на Светском економском форуму.

Он је рекао да би ширење нуклеарног наоружања у региону изазвано нуклеарно наоружаним Ираном повећало шансе за атомским ратом – “прекретницом у историји човечанства”.

Он је такође позвао САД и Русију да сарађују у решавању сукоба у Сирији.

“У региону је настало, актуелно и најхитније питање нуклеарне пролиферације. Петнест година, стални чланови Савета безбедности Уједињених нација (СБ УН) су изјављивали да је нуклеарни Иран неприхватљив, али то је се приближило” , рекао је он.

“За неколико година, људи ће морати да утврде како ће реаговати, или ће осетити последице нереаговања.

“Верујем да ће се до ове тачке стићи у веома блиској будућности”, додао је он.

“Нуклеарни рат”

У својој процени стенд-оффа између Ирана и западних сила око Иранског нуклеарног програма – за који Техеран тврди да је у цивилне сврхе – Господин Кисинџер је позвао на “озбиљне” преговоре обе стране у потрази за решењем.

“Једнострана интервенција од стране Израела била би очајно последње уточиште, али Иранци морају да схвате да ако наставе да користите преговоре да би добили времена да заврше нуклеарни програм онда ће ситуација постати веома опасна.”

Последице програма Техерана, рекао је он, био би да би и друге земље у региону, такође пожеле нуклеарно оружје.

“Опасност је да смо могли да дођемо до тачке где ће нуклеарно оружје постати готово уобичајено, и ту ће бити могућност нуклеарног конфликта у неком тренутку … то би била прекретница у људској историји”, рекао је он.

“Уколико Иран делује као народ а не као револуционарни циљ, не постоји разлог за Америку или друге сталне чланице СБ УН да буде у конфликту са њим, нити било којом земљом у региону, на основу тога се надам да ће се путем преговара доћи до решења у неком мерљивом року. “

У међувремену, господин Кисинџер је заговарао америчко-Русија разумевање поводом сукоба у Сирији, противећи се војној интервенцији.

“Сиријски проблем би најбоље међународно решили Русија и Америка не правећи такмичење националних интереса”, рекао је он.

“Ја се надам да деловање америчке спољне политике неће карактерисати поделе које видимо у [америчкој] унутрашњој политици.”

 

ББЦ

превод: Србија данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!