АзијаБлиски Исток

Дедоларизација у пуном замаху: Прва кредитна сарадња кинеске и саудијске банке у јуанима

Извозно-увозна банка Kине (Чајна ЕксимБанк), главна банка у Kини, саопштила је да је остварила прву кредитну сарадњу са Саудијском националном банком, највећом банком у Саудијској Арабији – и то у јуанима.

Тај потез показује растућу улогу јуана на међународној сцени, која се шири са трговинских поравнања на кредите, рекао је стручњак Донг Денгкин за “Глобал тајмс”.

Средства ће се користити за задовољавање потражње трговинских пројеката Kине и Саудијске Арабије, саопштила је кинеска банка и додала да ће се тиме олакшати и финансирање и трговина између земаља и региона у оквиру иницијативе “Појас и пут” (БРИ).

Kина и Саудијска Арабија су последњих година много напредовале у стварању синергије између својих стратегија и вођења билатералне сарадње у различитим областима, подсећа “Глобал тајмс”.

Блискоисточна земља остала је највећи појединачни снабдевач нафтом Kине током 2022. Билатерална трговина достигла је 116 милијарди долара прошле године, што представља раст од 33,1 одсто на годишњем нивоу.

Увоз из земље Блиског истока износио је 78 милијарди долара, што је повећање од 37 одсто у односу на исти период прошле године, према подацима кинеске царине.

Донг Денгкин, директор Института за финансије и хартије од вредности Универзитета за науку и технологију Вухан, рекао је за “Глобал тајмс” да међународна улога јуана расте и шири се од трговинских поравнања и прекограничних инвестиција до кредита.

У 2022. години, обрачуни прекограничне трговине у јуанима износили су 7,92 билиона јуана (1,15 билиона долара), што је повећање од 37,3 одсто у односу на претходну годину, док су прекогранична плаћања директних инвестиција у јуанима износила 6,76 билиона јуана, што је повећање од 16,6 одсто, показали су подаци кинеског Министарства трговине у јануару.

“Kредитна сарадња између ‘Чајна ЕксимБанк’ и Саудијске националне банке у јуанима је добар образац за послове са другим земљама, посебно у земљама и регионима дуж БРИ рута”, приметио је Донг.

Замах јуана на прекоокеанским тржиштима незаустављив је даљим отварањем земље, рекао је Донг, додајући да његов утицај очигледно расте у региону Блиског истока, где су неке земље суочене са једностраним санкцијама Запада.

Ирачка централна банка саопштила је у фебруару да планира да први пут дозволи да се трговина из Kине директно обрачунава у јуанима, у покушају да побољша приступ страној валути, наводи Ројтерс.

Један ирански званичник је рекао да су Иран и Kина недавно разговарали о повећању удела својих националних валута у међусобној трговини, с обзиром на то да јуан чини значајан део билатералне трговине, а дедоларизација је на дневном реду владе, према иранском листу “Фајненшел трибјун”.

Друге земље као што су Русија и Вијетнам такође су одлучиле да користе јуан у трговини, што је показатељ да интернационализација валуте не одговара само потребама Kине, већ и другим земљама, наводи “Глобал тајмс”.

“Неизбежно је да ће Kина појачати сарадњу са својим трговинским партнерима у јуану, јер ће ови одбити да прихвате економску принуду САД”, закључио је Донг.

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

виа
Печат
Извор
Kристина Лалић Спирковић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!