Хроника

Детаљи истраге против Вељка Беливука – кућа за ликвидације, оружје на стадиону Партизана, хемијским средствима уклањали лешеве и трагове убиства

Тужилац је јуче покренуо истрагу против Вељка Беливука, вође навијачке групе „Принципи“ блиске црногорском кавачком клану, и против двадесет једног његовог сарадника. У наредби за спровођење истраге, чије детаље ексклузивно објављује КРИК, описује се како је ова група мамила жртве, одвозила их у кућу специјално намењену за убиства, а „хемијска средства” су коришћена да се отклоне трагови. Просторије на стадиону фудбалског клуба Партизан су наводно користили да чувају оружје и дрогу. КРИК открива и да истрагу против Беливука води тужилац Саша Иванић, познат по томе што је водио поступке против нарко-боса Дарка Шарића и контроверзног бизнисмена Станка Суботића.

Тридесетпетогодишњи Вељко Беливук, вођа навијачке групе „Принципи”, када је ухапшен прошлог четвртка био је осумњичен за два убиства. У року од једног дана, на ову црну листу додато је још једно, открива КРИК.

У јучерашњој наредби о покретању тужилачке истраге, до које је дошао КРИК, наводи се да је Беливукова група осумњичена за убиства криминалца Милана Љепоје, навијача Горана Величковића и Здравка Радојевића

Сва убиства извршена су на сличан начин, како тврди тужилаштво – чланови Беливуковог клана су намамили жртве, киднаповали их и одвезли до куће у београдском приградском насељу Ритопек која је служила специјално за убиства. Ова кућа је била добро обезбеђена, имала је најсавременији видео-надзор и била је опасана високом оградом, наводи тужилаштво.

Случај је добио тужилац Саша Иванић који је, пре свега, познат по томе што је подигао оптужнице против нарко-боса Дарка Шарића, контроверзног бизнисмена Станка Суботића, али и Бранка Лазаревића – бившег шефа кабинета тада министра полиције Ивице Дачића. Шарић је прошле године осуђен на 15 година затвора, док су Суботић и Лазаревић на крају суђења ослобођени.

Притисци на тужиоца

Током суђења Шарићу и Суботићу, на тужиоца Иванића вршен је притисак. Између осталог, обавештајна агенција БИА је таблоидима доставила његову фотографију из базе МУП-а, због чега се тужилац жалио да му је угрожена безбедност. У мају 2018. године Иванић је нападнут испред зграде Специјалног суда – након свађе због мање саобраћајне незгоде нападач га је ударио у главу, а потом побегао са места догађаја. Он је касније ухапшен.

У својој новој истрази, Иванић је као лидере клана означио Беливука и његовог двадесетдеветогодишњег сарадника Марка Миљковића. Осим њих, истрага је покренута против још 20 особа за које тужилаштво тврди да су били чланови групе.

„Беливук и Миљковић створили су план да се под параваном навијачке групе „Принципи“ врше кривична дела како би се поред имовинске користи стекао и примат у криминогеној средини – застрашивања супарничких криминалних група, преузимања превласти на тржишту дроге, убиства припадника других криминалних група“, наводи у документу тужилац Иванић.

Група је била укључена у отмице, убиства, продају дроге и прање новца, пише у наредби о покретању истраге. Беливукова екипа користила је и просторије стадиона фудбалског клуба Партизан у којем је крила оружје, али и дрогу, открива документ.

КРИК је раније писао и да полиција Белувука и његове сараднике означава као припаднике црногорског кавачког клана, али се детаљи о томе не налазе у овом случају. Пред хапшење, Беливук је био у Црној Гори у посети Радоју Звицеру, вођи кавачке групе. Кавачки клан је, подсећамо, већ годинама у рату са шкаљарским, у којем је страдало око 50 људи.

У јавности су раније откривене и везе које су Беливук и сарадници имали са људима из полиције и политике. У наредби о покретању тужилачке истраге нема детаља о томе.

Истрага тужилаштва, како се види у документу, покрива период рада ове групе тек од 2019. године – мада је група била активна и раније.

Кућа за убиства

Једна од Беливукових жртава, како сумња тужилац, је Милан Љепоја, међународни крадљивац који је пре више година учествовао у пљачки златаре у Дубаију.

Беливукова група га је ликвидирала јер је, наводно, планирао да убије једног њеног члана – Марка Андрића, како сумња тужилац. Није реконструисан тачан датум ликвидације. Наводи се да су га почетком новембра прошле године намамили да дође из Ниша, где је живео, у Београд. На паркингу у близини „Ласте“, на аутопуту ка Нишу, у колима „пасат“ га је сачекао осумњичени Дејан Тешић и одвезао до куће у Ритопеку коју је група користила за криминалне радње, тврди тужилаштво. Ту су убили Љепоју, а потом покушали да униште трагове тако што су спалили његову одећу и користили хемијска средства како би очистили просторије и отарасили се леша, пише у тужилачком документу.

Наводи се да Беливукова група стоји и иза убиства Горана Величковића, навијача Партизана, који је нестао у августу прошле године.

Модел убиства је био исти као и у случају Љепоје – Величковића су, тврди тужилаштво, намамили да дође до приватне клинике Еуромедик у Вишеградској улици у Београду. Ту је, пише у тужилачком документу, ушао у аутомобил „смарт“ који је возио Вук Вучинић, један од чланова групе, и отишли су до куће у Ритопеку где је Величковић убијен. Тужилаштво тврди да је и Величковић ликвидиран из освете, али не наводи никакве детаље.

Три месеца касније група је, сумња тужилаштво, убила и Здравка Радојевића. На позив Немање Лакићевића, осумњиченог Беливуковог сарадника, Радојевић је дошао до паркинга код „Ласте“. Повод је, како пише у документу, био решавање проблема који је имао са навијачима Партизана. Радојевића је сачекала непозната особа, он је прешао код ње у „рено меган” и одвезли су се до поменуте куће у Ритопеку у којој је Радојевић потом убијен, тврди тужилаштво. Чланови групе побринули су се за његов аутомобил и дан касније га пребацили на друго место.

Група је на више локација по Београду држала оружје – две ловачке пушке, два пиштоља марке „ЦЗ 99“ и један „Глок 19“.

Тужиоци у друштву ухапшеног навијача

Када је један од навијача Партизана јуче ухапшен у ресторану у Панчеву, налазио се у друштву двоје тужилаца – Томе Зорића, секретара Државног већа тужилаца, и Милице Љубичић из Другог основног тужилаштва у Београду. Зорић је за портал Нова.рс рекао да ухапшеном навијачу његова мајка издаје стан и да се са њим нашао како би узео рачуне и новац за кирију.

Наводи се и да су постојале просторије на стадиону фудбалског клуба Партизан које су користили само чланови Беливукове групе. Полиција их је пре два дана претресла и пронашла пушку са пригушивачем и пиштољ са уклоњеним серијским бројем – какви се обично користе за убиства.

Тужилац тврди и да се у овим просторијама фудбалског клуба држала дрога коју су чланови групе даље продавали.

Иако се и наводи да је клан трговао дрогом, овај улов је био мали. У полицијској акцији је заплењено свега 100 грама кокаина, хероина и марихуане.

Везе у полицији и политици нису разјашњене

У тужилачком документу о покретању истраге за сада нема детаља о везама Беливука и његових сарадника са политичарима и полицајцима.

КРИК је раније открио да је битна веза овог клана у полицији био жандарм Ненад Вучковић звани Вучко који је често био у друштву Беливука на утакмицама, а о чему сведоче њихове заједничке фотографије. Преко њега Беливук је био у контакту са бившом државном секретарком МУП-а и тада једном од најмоћнијих особа у полицији Дијаном Хркаловић.

Један од ухапшених чланова Беливукове групе је и Борис Карапанџић, који је у друштву Данила Вучића, сина председника Србије, навијао на светском првенству у фудбалу у Русији 2018. године.

За разлику од њега, истрага се у овом случају не води против Александра Видојевића званог Аца Рошави који је више пута фотографисан у друштву председниковог сина. Видојевић је раније био део исте навијачке групе као Беливук и такође се у полицији води као члан кавачког клана. Председник Александар Вучић никада није објаснио ове везе, али су представници власти и домаћи таблоиди КРИК често нападали због објављивања њихових заједничких слика, док су новинарки КРИК-а због тога навијачи једном приликом одузели телефон.

Још једна занимљива особа повезана са овом навијачком екипом, а против које се не води истрага је Борко Аранитовић, који је био ангажован као обезбеђење на инаугурацији председника Александра Вучића. Он је један од мушкараца који су са овог догађаја насилно избацили новинаре и грађане.

Пишу: Бојана Јовановић, Стеван Дојчиновић

Крик.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!