Економија

Динар не спасава ни дијаспора

Динар се налази на историјском минимуму јер мењачи већ сада евро продају за 122,50 до 124 динара. Упркос празницима, не очекује се да ће за опоравак курса бити довољан новогодишњи долазак великог броја Срба из дијаспоре у отаџбину.

Нема производње: Бранко Павловић

Председник Савета гувернера НБС Небојша Савић изјавио је да гастарбајтери и ове године шаљу помоћ породицама из иностранства, али мање него раније.

Омча и за привреднике

Привредници су у изузетно тешкој ситуацији, тврди Милан Кнежевић, председник Удружења малих и средњих послодаваца.
– Ако привредници повећају цене за 10 одсто, онда ће смањити ионако катастрофалну продају, а ако не повећају, имаће губитке за репроматеријал који увозе. Такође, губитке ће имати и они привредници који отплаћују кредите у еврима – каже Кнежевић.
– Због кризе ове године је мањи прилив девизних дознака, а питање је да ли ће они када дођу трошити као и досад јер је у свету, поготово у Европи, на сцени смањена потрошња – каже Савић.

Осим тога, на курс утиче и то што стране фирме повлаче део профита или уложеног капитала у Србију у своје матичне земље. Савић каже да су поред краткорочних, сезонских ефеката, ту и светске околности, као што је криза у Украјини, која се одражава на цео регион.

– Кретања курса динара су везана за општа кретања у свету са једне стране, а са друге стране са оним што се дешава у српској привреди. Током ове године смо имали и поплаве, због којих један део наших енергетских капацитета није у функцији и држава је морала да повећа увоз енергената, а то значи додатне издатке и одлив девиза, али смањени су и производња и извоз, па је смањен прилив девиза – сматра Савић.

Он тврди да је пад динара логичан след у ослабљеној привреди попуте српске.

Бранко Павловић, бивши директор Агенције за приватизацију каже да динар заправо мање пада него што би било реално.

– Динар пада јер нема производње, знатно је смањен извоз, смањен је прилив девиза и онда је логично да валута пада. Долазак наших људи који живе и раде у иностранству мало ће успорити пад динара, али не много. Права стабилизација се може очекивати тек после реализације кредита ММФ -а – каже Павловић.
Економиста Љубодраг Савић додаје да је курс евра заправо последица лошег стања у економији и да се не може очекивати стабилан динар у нестабилној привреди.

Он посебно истиче да кад би Влада Србије снажном интервенцијом из девизних резерви вештачки одржавала јак курс динара, испаштали би извозници и грађани који су штедели и који се нису задуживали кредитима. У најтежој ситуацији су ипак грађани јер су због пада динара плате и пензије знатно смањене.

НБС спискала 1,65 милијарди евра

Динар је ове године био најјачи 1. јануара, када је један евро коштао 114,64 динара. НБС је ове године на међубанкарском девизном тржишту продала укупно једну милијарду и 665 милиона евра, а купила 200 милиона евра, да би ублажила колебање курса.

Н.С. Прерадовић, Вести

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. I mi iseljenici smo dosli pameti!Bar malo!Za Novu godinu vecina nas ni ne pomislja dolaziti tamo!Dosta smo ulozili u otadzbinu a vi ste na vlast doveli one koji kradu i unistavaju sve oko sebe!Iza njih trava ne raste!Dolazimo samo jednom godisnje da bi platili obaveze na imanja koja imamo i to iskljucivo leti dolazimo!Glasali ste-uzivajte!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!