Србија

Држава има доказе о еколошкој катастрофи у Неготинској крајини, а ништа не предузима

Истраживање “Вести” о еколошкој катастрофи у Неготинској крајини на Истоку Србије изазвало је, а и даље изазива бројне реакције.

Председник Дијаспора – Источна Србија Боривоје Крекуловић, организације која на сваки начин покушава да анимира државу Србију како би се овај проблем решио, истиче да је серија “Вести” изазвала огромну пажњу на свим континентима.

– Јављају се представници Срба, буквално из свих крајева света и сви хвале озбиљност истраживања које сте спровели, али и подржавају наше удружење да истрајемо до краја. Посредством “Вести” држава је још једном обавештена о свим злоупотребама које се дешавају у некада најплоднијем делу источне Србије, и сада је “лоптица” на терену државних институција. Уколико Србија жели заиста буде озбиљна држава, попут оних у којима ми живимо, онда ће предузети оно што је у њеној надлежности и неће имати компромиса док ствари не истера на чистац – наглашава Кракуловић и додаје да би у супротном држава била “саучесник” еколошке катастрофе.

Тешка питања

У писму министру Недимовићу између осталог су постављена и следећа питања:
“Да ли и ко је дозволио откуп пољопривредног земљишта да се претвори у опасне депоније? Колико је загађење земље, ваздуха и воде, посебно Дунава и зашто се не поставља мониторинг? Зашто не функционишу неутрализационе јаме па огромна количина флуора трује ваздух а остале опасне материје иду директно у Дунав? Када због опасних материја не може да се дише у Прахову или Радујевцу, ко је надлежни орган да заустави производњу?”

– Не могу да верујем, да су белосветски тровачи нашли саучеснике у државним органима, а да локалну самоуправу ни не спомене. Локална власт из неспособности да доведе праве инвеститоре, а многобројна дијаспора с ових простора је то понудила, дозвољава да се плодне оранице, пољопривредно земљиште претвара у опасне депоније?! Па то нигде у свету не постоји! Историјске депоније су претрпане опасним материјалом, где се и даље одводи фосфогипс. Али то и није најопасније. Опасност што је што се у ваздуху пушта опасан флуор, преко законом прописане количине, а како неутрализационе јаме не функционишу све иде у ваздуху и директно у Дунав – подсећа председник удружења Дијаспора – Источна Србија.

Захваљујући писању “Вести”, ствари се ипак покрећу с мртве тачке.

Планиран је Округли сто на тему Еколошка катастрофа на тромеђи, која ће укључити релевантне стручњаке из Србије, Бугарске и Румуније.

Истовремено, Крекуловић је у име своје организације упутио отворено питање новом министру пољопривреде и заштите животне средине Браниславу Недимовићу.

Ђ. Баровић – Вести

фото: В.Секулић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!