Србија

Дводневна конференција о положају Цигана у Европи почела у Београду

Дводневна омладинска конференција ОЕБС-а отворена у Београду и посвећена проблемима Рома још један је покушај да се реши ово акутно питање. Зашто европским структурама не полази за руком да интегришу Роме у друштвене институције? Кривицу за то треба на себе да преузму обе стране.

До када ће Роми бити кориштени за политичке махинације, и каква ће бити корист од њиховог неучествовања у процесу интеграције, као и каква ће бити корист од сегрегације? – таква тужна питања недавно је постављао Радио Бугарска. Ипак добре намере имају малу тежину у случајевима када се у питање умешају политички и финансијски интереси страна. Није случајно што је последњих година арена ромске миграције и пратећих конфликата постала практично читава територија ЕУ – од Француске на Западу до Бугарске и Румуније на Истоку. Један од главних разлога настале ситауције састоји се у томе што се само европско друштво противи интеграцији Рома. Шта више, проблем рома ствара друштву и политичарима повољан излаз за најопасније идеје – подвукао је у разговору за “Росију севодња” шеф катедре за политику и функционисање ЕУ и Савета Европе Московског државног института за међународне односе МИП Русије Олег Барабанов.

Без обзира на све разговоре о политичкој коректности у ЕУ, друштво је тамо заражено ксенофобијом. А Роми су најповољнији објекат за одговарајући притисак. Политичари схватају да су роми најмање заштићена група становништва и нико неће иступати у њихову заштиту.

Ипак то је само једна страна ромске медаље. Сама ромска дијаспора у Европи није ни мало безгрешна. Ова дијаспора, узгред, врло је многобројна и креће се, према различитим оценама, од 8 до 12 милиона људи. Отварањем граница у ЕУ „вишак“ ромског становништва масовно је кренуо на запад, при томе не увек са добрим намерама, истакао је у разговору за Росију севодња шеф Центра за ентополитичке и међудржавне конфликте Европског института РАН Павел Кандељ:

Узрок нетрпељивости према Ромима у Европи састоји се углавном у томе што они не раде и не желе да раде. То је у великој мери својствено датом становништву.

У данашњој Европи интеграциони модели преживљавају не баш најбоља времена. Тако да Ромима и даље остаје да рачунају на своју природну сналажљивост, а не на бирократе ЕУ или ОЕБС-а.

 

Петар Искандеров, Глас Русије

Photo: AP/Vadim Ghirda

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!