Православље

Епископ Милутин против конзервације “Ваљевске Грачанице”

Епископ ваљевски Милутин протестовао је због намере ЈП “Колубара”, које гради брану “Ровни”, да конзервира цркву Светог Архангела Михаила, у народу познату као “Ваљевска Грачаница”.

Та богомоља, наиме, треба да буде потопљена након пуњења вештачког језера бране, али је епископ затражио да радови, започети пре четврт века, буду заустављени испод коте на којој се налази црква.

– Поступак конзервације подразумева да се свод цркве после скидања крова ојача израдом армирано-бетонске љуске, да се изврши насип храма зрном туцаника, да се зидови храма одвоје од насипа или обавију геотекстилом, да се тако обложи под као и унутрашња и спољна страна зидова. Такав начин „чувања“ светиње за нека будућа времена, када брана више не буде у функцији, неприкладан је и тако нешто никада нећемо прихватити! Јер, то би била својеврсна сахрана средњовековне богомоље и споменика културе – саопштио је епископ Милутин.

Владика подсећа да је ЈП “Колубара” у марту, без консултације са Епархијом ваљевском и сагласности Завода за заштиту споменика културе, дислоцирало петнаестак споменика са некрополе у непосредној близини Грачанице, али је неке од споменика, због нестручног премештања, знатно оштетило.

Епископ Милутин, због тога, изражава забринутост да би се у “сличном маниру” могла извршити и конзервација цркве која се под заштитом државе налази од 1997. године.

– Дужни смо да поново упозоримо на могуће штетне утицаје на животну средину, микроклиматске и друге еколошке промене које узрокује акумулација “Ровни”. Истраживања геолога и хидролога утврдила су везе воде из акумулације са подземним водама Лелићког крста. Њихово мешање покварило би квалитет воде природних извора Пакље и Градац, захваљујући којима становништво ваљевског краја има најздравију пијаћу воду у Србији – рекао је епископ.

Он је апеловао да ниво бране остане на коти 333 метара, која се налази испод Грачанице, чиме би храм избегао потапање.

Против бране су и верници окупљени око сајта “Истинољубље”, које предводи рашчињени монах Драган Давидовић који су раније најавили да ће “телима бранити светињу од потапања”.

Од 1988. године, када је почела да се гради брана “Ровни”, држава је у њу већ уложила преко 70 милиона долара, што је чини највећом инвестицијом у западној Србији. Брана ће бити висока 75 метара и држаће 50 милиона кубних метара воде.

 

П. Вујанац, Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!