ЕвроАзија

Ердоган без длаке на језику: Сведоци смо „дигиталног фашизма“

Од данас, медијска канцеларија турског председника прелази на апликацију за кодиране поруке БиП, коју је развила турска фирма Турксел

Медијска канцеларија турског председника Реџепа Тајипа Ердогана наводно искључује своје “Воцап” групе због забринутости по приватност. Потез долази након што је Анкара позвала на национални бојкот апликације за размену порука у власништву Фејсбука.

Од понедељка, канцеларија прелази на апликацију за кодиране поруке БиП, коју је развила турска фирма Турксел, известио је Блумберг позивајући се на интерне поруке објављене у “Воцап” групама.

Одлука долази усред све веће забринутости због плана “Воцапа” да започне делити личне податке са својом матичном компанијом Фејсбук. Правило ступа на снагу 8. фебруара, а корисници који одбију нове услове неће моћи да приступе својим рачунима на платформи за размену порука.

Турска влада, која је користила питања приватности за промоцију домаћих апликација и интернетских услуга, непријатељски је наишла на ажуриране корисничке услове.

Али Таха Коц, шеф Канцеларије за дигиталну трансформацију председништва, објавио је у суботу изјаву у којој је упозорио да стране апликације “садрже значајне ризике за сигурност података”. Позвао је турске грађане да пређу на “локални и национални софтвер”, тврдећи да ће тај потез помоћи Турској да заштити своје податке.

– Као што је изјавио председник Реџеп Тајип Ердоган, супротставимо се дигиталном фашизму! – закључио је.

Чини се да је порука одјекнула. Турксел је известио да се “БиП Месенџеру” у протекла 24 сата придружило око милион нових корисника. Апликација је преузета више од 53 милиона пута од покретања 2013. године.

У међувремену, турски медији истичу истакнуте појединце који су се придружили егзодусу. Државна агенција Анадолу известила је да је високи директор турске компаније за дронове Бајкар објавио да одустаје од “Воцапа” због нове политике података и да ће почети користити БиП, преноси “РТ”.

Ердоган је раније упозоравао на “дигитални фашизам”, тврдећи да би монополизација контроле података значила катастрофу за свет. У говору из новембра, рекао је да ће остати “човек” у дигитално доба бити један од највећих изазова у будућности. Међутим, његова власт је оптужена за рад платформи и веб страница друштвених медија због политичких ставова које сматра несланим.

Извор Ало, 10. јануар 2021.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!